Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան պաշտոնական այցով ժամանել է Վաշինգտոն։
Դեռ վերջերս ԱՄՆ-ն 10 միլիոն դոլար պարգև էր հայտարարել նրան որպես ահաբեկչի ձերբակալման համար, իսկ այժմ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կընդունի նրան Սպիտակ տանը որպես սիրիացի առաջնորդ. գրում է BBC-ն:
Աշ-Շարաայի ժամանումը Վաշինգտոն պատմական է. ոչ մի սիրիացի նախագահ նախկինում պաշտոնական այցով չի եղել ԱՄՆ-ում:
Վերջին անգամ սիրիացի բարձրաստիճան պաշտոնյա Սպիտակ տուն է այցելել 1999 թվականի դեկտեմբերին. այն ժամանակ դա Սիրիայի արտգործնախարար Ֆարուկ աշ-Շարաան էր, ով մասնակցում էր Իսրայելի հետ խաղաղ բանակցություններին:
Այժմ Ահմեդ աշ-Շարաան փորձում է վերականգնել հարաբերությունները այն երկրների հետ, որոնք տարիներ շարունակ խուսափում էին Դամասկոսի հետ կոնտակտներից:
Պաշտոնական այցից առաջ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հանել է աշ-Շարաային և երկրի ՆԳ նախարար Անաս Հատտաբին իր պատժամիջոցների ցուցակից:
«Այս փաստաթղթի ընդունմամբ Խորհուրդը հզոր քաղաքական ազդանշան է ուղարկում՝ ճանաչելով, որ Սիրիան մտնում է նոր դարաշրջան», — քվեարկությունից հետո հայտարարել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Մայք Ուոլցը:
Ինչպես գրել է Reuters գործակալությունը, Վաշինգտոնը մի քանի ամիս ծախսել է Անվտանգության խորհրդի 15 անդամներին համոզելու համար հանել պատժամիջոցները աշ-Շարաայից: Համապատասխան բանաձևը մշակվել և քվեարկության է դրվել ամերիկյան դիպլոմատների կողմից: Դեկտեմբերին ԱՄՆ-ն հետ է կանչել աշ-Շարաայի ձերբակալությանը նպաստելու համար 10 միլիոն դոլար պարգևի առաջարկը:

Syrian President Arrives in Washington to Meet Trump
The United States recently announced a $10 million reward for his capture as a terrorist, and now President Donald Trump will receive him at the White House as the Syrian leader, writes the BBC.
Al-Sharaa's arrival in Washington is historic: no Syrian president has ever paid an official visit to the United States before.
The last time a high-ranking Syrian official visited the White House was in December 1999. At that time, it was Syrian Foreign Minister Farouk al-Sharaa, who was participating in peace talks with Israel.
Now, Ahmed al-Sharaa is trying to restore relations with countries that have avoided contact with Damascus for years.
Ahead of the official visit, the UN Security Council removed al-Sharaa and the country's Interior Minister, Anas Khattab, from its sanctions list.
"By adopting this document, the Council sends a strong political signal, recognizing that Syria is entering a new era," said Mike Waltz, the US ambassador to the UN, after the vote.
As Reuters reported, Washington spent several months persuading the 15-member Security Council to lift sanctions on al-Sharaa. The corresponding resolution was drafted and put to a vote by US diplomats. In December, the US withdrew its offer of a $10 million reward for al-Sharaa's capture.