Լավրովը նշել է Ռուսաստանի իրական դաշնակիցներին
Ռուսաստանի իրական դաշնակիցներն են բանակը, նավատորմը և օդատիեզերական ուժերը, ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Հաճախ ենք հիշում, որ Ռուսաստանը դեռևս ունի երկու դաշնակից՝ բանակը և նավատորմը, բայց մենք, անշուշտ, պետք է ավելացնենք օդատիեզերական ուժերը»,- ասել է նա։
Այն արտահայտությունը, որ Ռուսաստանն ունի միայն երկու դաշնակից՝ իր բանակը և նավատորմը, վերագրվում է կայսր Ալեքսանդր III-ին (1881–1894), գրում է կայքը։
Լավրովը համաձայնել է այն պնդման հետ, որ ռուսական զենքի արտահանումն ազդում է Ռուսաստանի դիրքորոշման վրա համաշխարհային քաղաքականության և դիվանագիտության մեջ, այդ թվում՝ բարձր մակարդակի բանակցությունների համատեքստում։

Лавров назвал настоящих союзников России
Настоящими союзниками России являются армия, флот и Воздушно-космические силы, — заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, передаёт РИА Новости.
«Мы часто вспоминаем, что у России есть два союзника — армия и флот, но, безусловно, нужно добавить и Воздушно-космические силы», — сказал Лавров.
Выражение о двух союзниках России — армии и флоте — приписывают императору Александру III (1881–1894), отмечает издание.
Министр также согласился с утверждением, что экспорт российского оружия влияет на позиции России в мировой политике и дипломатии, включая переговоры на высшем уровне.