Երևանն ու Բաքուն դեռ շատ անելիքներ ունեն. ՌԴ ԱԳՆ
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հինգ տարի անց Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն ամփոփել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում Մոսկվայի դերը՝ հայտարարելով ռուս խաղաղապահների «անփոխարինելի ներդրման» և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անփոփոխ հրատապության մասին։
Տարածված հայտարարության մեջ ասվում է, որ չորս բարձր մակարդակի հայտարարությունները կազմում են խաղաղության գործընթացի ճանապարհային քարտեզը և մնում են ուժի մեջ։
Ռուսական կողմը դրականորեն է գնահատել Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագծի նախաստորագրումը Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների կողմից։
«2023թ. սեպտեմբերին ռազմական գործողությունների վերսկսումից հետո ռուս զինվորականները նպաստեցին հրադադարի կնքմանը և ապահովեցին քաղաքացիական բնակչության անվտանգությունը։
Բաքուն և Երևանը դեռ շատ անելիքներ ունեն երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը անշրջելի դարձնելու համար, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, հաղորդակցությունների վերականգնումը, սահմանազատումը»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Через пять лет после подписания трёхстороннего заявления от 9 ноября 2020 года Министерство иностранных дел России подвело итоги роли Москвы в урегулировании нагорно-карабахского конфликта, подчеркнув «незаменимый вклад российских миротворцев» и неизменную актуальность достигнутых договорённостей.
В распространённом заявлении говорится, что четыре заявления на высшем уровне формируют дорожную карту мирного процесса и продолжают оставаться в силе.
Российская сторона положительно оценила предварительное подписание 8 августа 2025 года в Вашингтоне проекта соглашения между Азербайджаном и Арменией о мире и установлении межгосударственных отношений — документ был парафирован главами внешнеполитических ведомств двух стран.
«После возобновления боевых действий в сентябре 2023 года российские военные содействовали заключению перемирия и обеспечили безопасность гражданского населения.
Баку и Еревану ещё предстоит проделать значительную работу, чтобы сделать процесс нормализации двусторонних отношений необратимым — включая подписание мирного договора, восстановление коммуникаций и проведение демаркации границы», — говорится в заявлении МИД России.