ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը չեղարկել է Սիրիայի անցումային շրջանի նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաայի և ներքին գործերի նախարար Անաս Խաթթաբի նկատմամբ պատժամիջոցները։ Նրանք պատժամիջոցների տակ էին գտնվում կապված «Իսլամական պետության» (ԻՊ) և «Ալ-Քաիդայի» հետ:
ԱԽ-ի 15 անդամներից 14-ը, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, քվեարկել են ԱՄՆ-ի կողմից առաջարկված սահմանափակումները վերացնելու բանաձևի օգտին: Չինաստանը ձեռնպահ է մնացել: Բանաձևի տեքստում ընդգծվում է «Սիրիայի Արաբական Հանրապետության ինքնիշխանության, անկախության, տարածքային ամբողջականության և ազգային միասնության լիակատար հարգանքի նկատմամբ հանձնառությունը»:
DPA լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ Միացյալ Թագավորության, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Պակիստանի ներկայացուցիչները որոշումը համարել են Սիրիայի տնտեսական վերականգնման ուղղությամբ կարևոր քայլ:
Սիրիայի իշխանությունները իրենք պատժամիջոցների չեղարկումը համարել են նոր ղեկավարության նկատմամբ «աճող վստահության» նշան և երկրի միջազգային հանրությանը վերաինտեգրման հնարավորություն:

The UN Security Council has lifted sanctions on Syria's interim President, Ahmed al-Sharaa, and Interior Minister, Anas Khattab. They were under sanctions for their links to the Islamic State (IS) group and al-Qaeda.
Fourteen of the 15 members of the Security Council, including Russia, voted in favor of a resolution proposed by the United States to lift the restrictions. China abstained. The text of the resolution emphasizes "the commitment to full respect for the sovereignty, independence, territorial integrity and national unity of the Syrian Arab Republic."
According to the DPA news agency, representatives from the United Kingdom, Russia, France, and Pakistan considered the decision an essential step toward Syria's economic recovery.
The Syrian authorities themselves considered the lifting of sanctions a sign of "growing confidence" in the new leadership and an opportunity for the country to reintegrate into the international community.