ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տան ուղիղ եթերի ժամանակ «C5+1» ձևաչափով հանդիպման ժամանակ իր ելույթում հիշատակել է «Թրամփի երթուղին՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» (TRIPP)։
«Ինչպես այն ժամանակ ասացի, այս պատմական համաձայնագիրը ներառում է «Թրամփի երթուղու» կառուցումը։ Դա իսկապես հրաշալի բան է։ Այն անվանակոչվել է իմ անունով, և ես դա շատ եմ գնահատում։ Սա իսկապես մեծ իրադարձություն է՝ «Թրամփի երթուղին՝ միջազգային խաղաղության համար»։
Այս երթուղին այժմ կառուցվում է՝ անցնելով աշխարհի ամենակարևոր վայրերից մի քանիսով, այդ թվում՝ տնտեսապես ամենակարևորներով, ինչը կբարձրացնի առևտրային գործունեությունը Կասպից ծովի մյուս կողմում և կօգնի Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի երկրներին։
Ես լավատես եմ և հավատում եմ, որ այսօր այստեղ գտնվող յուրաքանչյուր երկիր կշահի խաղաղությունից, եթե օգտվի այս համաձայնագրով բացված հնարավորությունից», - հայտարարել է Թրամփը։
Նշենք, որ հինգշաբթի օրը նախագահ Թրամփը Սպիտակ տանը հյուրընկալել է Կենտրոնական Ասիայի հինգ երկրների ղեկավարներին՝ ձգտելով խորացնել տնտեսական և անվտանգային կապերը տարածաշրջանում՝ միաժամանակ զարգացնելով հազվագյուտ մետաղների մատակարարման շղթան:

US President Donald Trump mentioned the Trump Roadmap for International Peace and Prosperity (TRIPP) in his speech during the C5+1 meeting at the White House.
“As I said at the time, this historic agreement includes the construction of the Trump Roadmap. It is truly a wonderful thing. It is named after me, and I appreciate it very much. This is truly a great event, the Trump Roadmap for International Peace.”
This road is currently under construction, passing through some of the most critical locations in the world, including the most economically significant areas, which will increase trade activity across the Caspian Sea and benefit the countries of the Central Asian region.
I am optimistic and believe that every country here today will benefit from peace if they seize the opportunity opened up by this agreement,” Trump said.
On Thursday, President Trump hosted the leaders of five Central Asian countries at the White House, seeking to deepen economic and security ties in the region while developing the rare earth metals supply chain.