Ղազախստանը միացել է Աբրահամի համաձայնագրերին՝ դառնալով առաջին երկիրը, որը դա արել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի երկրորդ ժամկետի ընթացքում։ Թրամփը այս մասին հայտարարել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հեռախոսազրույցից հետո։
Աբրահամի համաձայնագրերը 2020-2021 թվականներին Իսրայելի և մի քանի արաբական պետությունների, այդ թվում՝ ԱՄԷ-ի, Բահրեյնի և Մարոկկոյի միջև ստորագրված խաղաղության պայմանագրերի շարք են։ Միացյալ Նահանգները հանդես է եկել որպես միջնորդ։ Պայմանագրերը հիմնված են դիվանագիտական հարաբերությունների կարգավորման և կողմերի միջև տնտեսական, տեխնոլոգիական և պաշտպանական համագործակցության ընդլայնման վրա։
«Ղազախստանը իմ երկրորդ ժամկետի ընթացքում առաջին երկիրն է, որը միացել է Աբրահամի համաձայնագրերին։ Սա կարևոր քայլ է ամբողջ աշխարհում կամուրջներ կառուցելու գործում», - գրել է Դոնալդ Թրամփը Truth սոցցանցի իր էջում։
Ավելի ուշ Ամերիկայի նախագահը լրագրողներին ասել է, որ իր այցը Ղազախստան մեծ հավանականություն ունի։ Թրամփը նշել է, որ երկիրն ունի «հարուստ բնական պաշարներ» և ղեկավարվում է «հրաշալի նախագահի» կողմից։
Axios-ը նախորդ օրը հաղորդել էր Ղազախստանի՝ Աբրահամի համաձայնագրերին միանալու մտադրության մասին՝ հղում անելով ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյայի։

Kazakhstan joins the Abraham Accords
Kazakhstan has joined the Abraham Accords, becoming the first country to do so during US President Donald Trump’s second term. Trump announced a phone call with Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
The Abraham Accords are a series of peace agreements signed between Israel and several Arab states, including the UAE, Bahrain, and Morocco, in 2020-2021. The United States acted as a mediator. The agreements are based on the normalization of diplomatic relations and the expansion of economic, technological, and defense cooperation between the parties.
“Kazakhstan is the first country to join the Abraham Accords during my second term. This is an important step in building bridges around the world,” Mr. Trump wrote on his Truth page.
The US president later told reporters that his visit to Kazakhstan was likely to occur. Mr. Trump said the country had “rich natural resources” and was led by a “wonderful president.”
Axios had reported the previous day that Kazakhstan was considering joining the Abraham Accords, citing a senior US official.