ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆֆը բարձր է գնահատել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի գործողությունները՝ Հայաստանի հետ ավելի քան 30 տարի տևող հակամարտության կարգավորման գործում։ Նա այս հայտարարությունն արել է Fox News-ի ուղիղ եթերում։
Ըստ Ուիթքոֆֆի՝ օգոստոսին Օվալաձև աշխատասենյակում կայացած հանդիպման ժամանակ Դոնալդ Թրամփը ուղղակիորեն հարցրել է Ալիևին, թե ինչու Հայաստանի դեմ պատերազմում չի շարունակել հարձակումը՝ չնայած ուժեղ բանակ ունենալուն։ Ադրբեջանի նախագահը պատասխանել է, որ իր նպատակը միայն գրավյալ տարածքների վերադարձն է, և որ «իրեն ավելին պետք չէ»։
«Սա պետական գործչի օրինակ էր, որը հասկանում էր՝ առաջ գնալով միջազգային խնդիրներ կունենար», - ասել է Ուիթքոֆֆը։

Aliyev stated that his goal is to return the occupied territories. Wittkoff
US Special Representative for the Republic of Azerbaijan, Steve Witkoff, has praised Azerbaijani President Ilham Aliyev for his efforts to resolve the 30-year-old conflict with Armenia. He made the statement live on Fox News.
According to Witkoff, during a meeting in the Oval Office in August, Donald Trump directly asked Aliyev why he had not continued the offensive in the war against Armenia, despite having a strong army. The Azerbaijani president replied that his goal was only to return the occupied territories and that “he did not need anything more.”
“This was an example of a statesman who understood that if he went ahead, he would have international problems,” Witkoff said.