Պուտինի հայտարարություններին արձագանքը հակառուսական հիստերիայի շրջանակում է. Պեսկով
Արևմուտքի արձագանքը Վլադիմիր Պուտինի՝ միջուկային փորձարկումների վերաբերյալ հայտարարությանը ընթանում է հակառուսական հիստերիայի շրջանակում․ հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ամեն ինչ տեղի է ունենում միլիտարիստական հակառուսական հիստերիայի պայմաններում, որը այժմ առավել բորբոքված է Արևմտյան Եվրոպայի երկրներում»,– նշել է նա։
Պեսկովը նաև նշել է, որ այս փուլում բազմաթիվ պետություններ զարգացնում են հարաբերություններ Կենտրոնական Ասիայի հետ։
«Գոյություն ունեն տարբեր ձևաչափեր՝ Չինաստան — Կենտրոնական Ասիա, Ճապոնիա — Կենտրոնական Ասիա, Եվրամիություն — Կենտրոնական Ասիա: Սա բավական տարածված ձևաչափ է։ Բնական է, որ մեր ընկերներն ու գործընկերները Կենտրոնական Ասիայում իրենց արտաքին քաղաքականության բոլոր ուղղություններով քննարկում են հարաբերությունների զարգացման հարցերը»,– ասել է նա՝ մեկնաբանելով «Կենտրոնական Ասիա — Միացյալ Նահանգներ» գագաթնաժողովի նկատմամբ Կրեմլի վերաբերմունքը։
Նա հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը նույնպես ունի համագործակցության սեփական ձևաչափը՝ «Ռուսաստան — Կենտրոնական Ասիա» գագաթնաժողովը, որը կայացել է վերջերս։
Պեսկովը ընդգծել է, որ Մոսկվան շարունակաբար զարգացնում է հարաբերությունները Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ և բարձր է գնահատում այդ կապերը։ Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը մի շարք պետությունների հետ կապված է ոչ միայն երկկողմ հարաբերություններով, այլև ինտեգրացիոն գործընթացներով։
«Մեզ միավորում են նաև առաջադեմ ինտեգրացիոն միավորումները՝ Եվրասիական տնտեսական միությունը, ԱՊՀ-ն և այլ կազմակերպություններ»,– հավելել է նա։

Реакция на заявления Путина проходит в рамках антироссийской истерии — Песков
Западная реакция на заявления Владимира Путина о ядерных испытаниях происходит в атмосфере «милитаристской антироссийской истерии», заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Всё происходит в условиях милитаристской антироссийской истерии, которая сейчас особенно раздута в странах Западной Европы», — отметил он.
Песков также подчеркнул, что в данный момент многие государства активно развивают отношения с Центральной Азией.
«Существуют разные форматы — Китай — Центральная Азия, Япония — Центральная Азия, Евросоюз — Центральная Азия. Это довольно распространённый формат. Естественно, наши друзья и партнёры в регионе обсуждают развитие связей по всем направлениям внешней политики», — сказал он, комментируя позицию Кремля по отношению к саммиту «Центральная Азия — США».
Пресс-секретарь напомнил, что у России также есть собственный формат сотрудничества — саммит «Россия — Центральная Азия», который недавно состоялся.
Он добавил, что Москва продолжает активно развивать отношения с государствами региона и высоко ценит эти связи:
«Нас объединяют не только двусторонние отношения, но и интеграционные процессы — Евразийский экономический союз, СНГ и другие объединения», — подчеркнул Песков.