ՌԴ-ն Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան կուղարկի ևս 132 վագոն ցորեն
Ռուսաստանը մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջը նախատեսում է Ադրբեջանի տարածքով նոր երկաթուղային երթուղով Հայաստան ուղարկել ցորենով բեռնված ևս 132 վագոն, ասվում է ՌԴ տրանսպորտի նախարարության հաղորդագրության մեջ:
«Երկաթուղով հացահատիկի առաջին խմբաքանակը Հայաստան է ուղարկվել Ադրբեջանի տարածքով։ Ռուսական երկաթուղիները կազմակերպել են Ուլյանովսկի մարզի Դիմիտրովգրադ կայանից ավելի քան 1000 տոննա ցորենի ուղարկումը Հայաստան. մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջ այդ երթուղով նախատեսվում է ևս 132 վագոն ցորեն ուղարկել: Մշակվում են նաև այլ կատեգորիաների բեռների մատակարարումներ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ ռուսական արտահանումը Հայաստան իրականացվում էր հիմնականում ավտոտրանսպորտային միջոցներով՝ ցամաքային սահմանային անցումով և ծովով՝ Վրաստանի նավահանգիստներով։
Տրանսպորտի նախարարությունում ընդգծել են, որ նոր լոգիստիկ երթուղու կազմակերպումը հնարավոր է դարձել Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման վերականգնման շնորհիվ:

Russia plans to send another 132 wagons loaded with wheat to Armenia via a new railway route via Azerbaijan by the end of January 2026, the Russian Transport Ministry said in a statement.
"The first batch of grain has been sent to Armenia via the territory of Azerbaijan by rail. Russian Railways has organized the shipment of over 1,000 tons of wheat from Dimitrovgrad Station in the Ulyanovsk region to Armenia. It is planned to send another 132 wagons of wheat via this route by the end of January 2026. Deliveries of other categories of cargo are also being developed," the statement said.
Earlier, Russian exports to Armenia were primarily carried out by road, via land border crossings, and by sea, via Georgian ports.
The Ministry of Transport emphasized that the organization of the new logistics route became possible due to the restoration of cargo transit to Armenia via Azerbaijan's territory.