ԱՄՆ-ում կրճատում են ավիաթռիչքները
ԱՄՆ կառավարության ժամանակավոր անաշխատունակության՝ Shutdown-ի պատճառով ԱՄՆ-ի 40 օդանավակայանում ուրբաթ օրվանից թռիչքները 10%-ով կկրճատվեն:
Shutdown-ի հետևանքով առաջացել են օդային երթևեկության կառավարման անվտանգության խնդիրներ։ Shutdown-ը ստիպել է ավիաընկերություններին ընդամենը 36 ժամում  զգալի կրճատումներ կատարել, իսկ ուղևորները հեղեղել են ավիաընկերությունների հաճախորդների սպասարկման գծերը՝ մտահոգություններ հայտնելով առաջիկա օրերի օդային ճանապարհորդությունների վերաբերյալ. հայտնում են ամերիկյան լրատվամիջոցները։
ԱՄՆ պատմության մեջ ամենաերկար «շաթդաունը» ստիպել է օդային երթևեկության 13.000 կարգավորիչի և  Տրանսպորտային անվտանգության վարչության 50.000 աշխատակցի աշխատել առանց աշխատավարձի:

Flights are being reduced in the US
The US government shutdown will result in a 10% reduction in flights at 40 US airports starting Friday.
The shutdown has led to safety concerns for air traffic control. The shutdown has forced airlines to make significant cuts in just 36 hours, and passengers have flooded airline customer service lines, expressing concerns about air travel in the coming days, according to US media reports.
The most extended shutdown in US history has forced 13,000 air traffic controllers and 50,000 Transportation Security Administration employees to work without pay.