Միացյալ Նահանգները պատրաստվում է ռազմական ներկայություն հաստատել Դամասկոսի օդանավակայանում՝ Վաշինգտոնի միջնորդությամբ Սիրիայի և Իսրայելի միջև կնքվող անվտանգության համաձայնագրի իրականացմանն օժանդակելու նպատակով: Այս մասին Reuters-ին հայտնել են վեց աղբյուրներ:
Բազան գտնվում է Սիրիայի հարավային այն շրջանների սկզբնամասում, որոնք կդառնան ապառազմականացված գոտի՝ Իսրայելի և Սիրիայի միջև չհարձակման մասին համաձայնությամբ: Համաձայնությունը միջնորդավորում է Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կողմից:
Երկուշաբթի Սիրիայի նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան Սպիտակ տանը հանդիպելու է Թրամփի հետ՝ սիրիական պետության ղեկավարի առաջին այցելության շրջանակներում։

US to set up military base in Damascus
The United States is preparing to establish a military presence at Damascus airport to help implement a security agreement brokered by Washington between Syria and Israel, six sources told Reuters.
The base is located at the beginning of areas in southern Syria that will become a demilitarized zone under a non-aggression pact between Israel and Syria. The Donald Trump administration is brokering the agreement.
Syrian President Ahmed al-Sharaa will meet with Trump at the White House on Monday, the first visit by a Syrian leader.