Լուվրի թանգարանում անցած ամիս կատարված 102 միլիոն դոլար արժողությամբ ոսկերչական իրերի համարձակ գողության պահին թանգարանի տեսահսկման համակարգի գաղտնաբառը եղել է պարզապես «Louvre»․ հաղորդում է ABC News-ը՝ հղում անելով թանգարանի աշխատակցին։
Այս բացահայտումը լուրջ քննադատությունների տեղիք է տվել թանգարանի անվտանգության մակարդակի վերաբերյալ, հատկապես՝ գողության բարձրաձայնված միջադեպից հետո։
Ֆրանսիայի Սենատի հանձնաժողովում տված ցուցմունքի ընթացքում Լուվրի նախագահ և տնօրեն Լորանս դե Կարը հայտնել է, որ Ապոլոնի պատկերասրահի դրսի միակ տեսախցիկը ուղղված էր արևմուտք և չի ֆիքսել այն պատուհանը, որով գողերը կտրող գործիքներով ներս են մտել և դուրս եկել։
Դե Կարի խոսքով՝ թանգարանի բոլոր տեսախցիկներն ու ազդանշանային համակարգերը գործել են, սակայն անվտանգության համակարգում եղել է թույլ օղակ՝ պայմանավորված թերի ֆինանսավորմամբ։
Նրա խոսքով՝ Ապոլոնի պատկերասրահում տեղադրված անվտանգության համակարգը գործել է անթերի, սակայն անհրաժեշտ է այն հարմարեցնել նոր տեսակի հարձակումներին, որոնք դժվար էր կանխատեսել։
Կողոպուտի գործով քննությունը շարունակվում է․ թանգարանից կորած զարդերը դեռ չեն հայտնաբերվել, սակայն չորս անձի արդեն առաջադրվել են մեղադրանքներ։

Пароль системы видеонаблюдения Лувра во время ограбления был “Louvre”
Во время дерзкого ограбления в Лувре, в результате которого были похищены ювелирные изделия на сумму 102 миллиона долларов, пароль от системы видеонаблюдения музея оказался просто «Louvre», сообщает ABC News со ссылкой на сотрудника музея.
Это раскрытие вызвало волну критики в адрес службы безопасности музея, особенно после столь масштабного инцидента.
Выступая перед комиссией Сената Франции, президент и директор Лувра Лоранс де Кар рассказала, что единственная внешняя камера в Галерее Аполлона была направлена на запад и не зафиксировала окно, через которое воры проникли в помещение и покинули его, используя режущие инструменты.
По её словам, все камеры и сигнализация работали, однако в системе безопасности существовало «слабое звено», связанное с недостаточным финансированием.
Де Кар отметила, что система безопасности в Галерее Аполлона функционировала без сбоев, но нуждается в модернизации для защиты от новых типов атак, предсказать которые было сложно.
Расследование продолжается: украденные украшения пока не найдены, однако четырём лицам уже предъявлены обвинения.