Շոյգուն խոսել է TRIPP-ի մասին
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն ԱՊՀ անդամ պետությունների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների XIII հանդիպումից հետո պատասխանել է լրագրողների հարցերին։ Ռուս պաշտոնյան, մասնավորապես, անդրադարձել է, TRIPP-ի՝ Թրամփի երթուղու և Հյուսի-հարավ ճանապարհային նախագծերի մասին հարցին և համեմատություն կատարել։
«Դուք ասացիք «Զանգեզուրի», տարբեր երկրներ տարբեր կերպ են անվանում այս ճանապարհը՝ յուրաքանչյուրն իր ձևով»,- ասել է Շոյգուն։ Նա էկզոտիկ է համարել «Թրամփի ճանապարհ» տերմինը։
Ըստ Շոյգուի՝ այս երկու երթուղիները՝ Հյուսիս-հարավ և Արևելք-արևմուտք,  չեն մրցակցելու միմյանց հետ և անհրաժեշտ են։
«Ես կարծում եմ, որ երկու ճանապարհներն էլ, ոչ միայն իրավունք ունեն գոյության, այլև անհրաժեշտ են», - ասել է նա։
Շոյգուն հիշեցրել է, որ Հյուսիս-Հարավ միջանցքը հարավի խորքում գտնվող նավահանգիստները կապում է Հյուսիսային սառուցյալ օվկիանոսի և Հյուսիսային ծովային ճանապարհի հետ։
Նա նաև խոսել է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններից և կարգավորման գործընթացից։
«Իհարկե, Ռուսաստանի ներդրումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դեռևս մինչև վերջ չկարգավորված հարաբերությունների կարգավորման գործում էական է, և Ռուսաստանն էական ներդրում է ունեցել Անդրկովկասում խաղաղության հաստատման գործում», - ընդգծել է նա։

Шойгу высказался о TRIPP
Секретарь Совета безопасности России Сергей Шойгу после XIII заседания секретарей советов безопасности стран СНГ ответил на вопросы журналистов. В частности, российский чиновник прокомментировал вопрос о TRIPP — маршруте Трампа — и проектах транспортных коридоров «Север–Юг» и «Восток–Запад», проведя между ними сравнение.
«Вы сказали “Зангезурский”. Разные страны называют эту дорогу по-разному — каждая по-своему», — отметил Шойгу, добавив, что термин «дорога Трампа» звучит экзотично.
По словам Шойгу, оба маршрута — «Север–Юг» и «Восток–Запад» — не конкурируют друг с другом, а являются необходимыми.
«Я считаю, что обе дороги не только имеют право на существование, но и крайне нужны», — подчеркнул он.
Шойгу напомнил, что коридор «Север–Юг» соединяет южные порты с Северным Ледовитым океаном и Северным морским путём.
Он также коснулся темы армяно-азербайджанских отношений и процесса их урегулирования:
«Безусловно, вклад России в урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном, которые пока окончательно не решены, остаётся значительным. Россия внесла важный вклад в установление мира на Южном Кавказе», — заявил Шойгу.