Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը արձագանքել է Եվրահանձնաժողովի կողմից ԵՄ ընդլայնման վերաբերյալ զեկույցի հրապարակմանը՝ նշելով, որ զեկույցը միակողմանի կերպով է գնահատում Վրաստանի հետ կապված մի շարք իրադարձություններ։
Նախարարության հայտարարության մեջ նշվում է, որ մտահոգիչ են այն քայլերն ու հայտարարությունները, որոնք ԵՄ ինստիտուտներն անում են Վրաստանի ուղղությամբ՝ նպատակ ունենալով ազդել երկրի ներքին քաղաքական գործընթացների վրա, ինչը հակասում է Վրաստան-ԵՄ հարաբերությունների հիմքում դրված ոգուն։
«Մենք դատապարտում ենք ցանկացած փորձ, որն ուղղված է ԵՄ-ին անդամակցության թեման քաղաքական գործիք դարձնելուն։ Այս մոտեցումը վնասում է Վրաստան–ԵՄ հարաբերություններին։
Վրաստանը հավատարիմ է ԵՄ-ի հետ կնքված պայմանագրերին և բարեխղճորեն շարունակում է կատարել Ասոցացման համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները՝ ապահովելու համար երկրի մոտեցումը եվրոպական չափանիշներին ԵՄ ինտեգրման գործընթացում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

The Georgian Foreign Ministry has responded to the publication of the European Commission’s report on EU enlargement, noting that the report unilaterally assesses several events related to Georgia.
The ministry’s statement notes that the steps and statements made by EU institutions towards Georgia, which aim to influence the country’s internal political processes, are of concern, as they contradict the spirit underlying Georgia-EU relations.
“We condemn any attempt to turn the issue of EU membership into a political tool. This approach harms Georgia-EU relations.
Georgia is committed to the agreements concluded with the EU and continues to fulfill in good faith the obligations assumed under the Association Agreement to ensure the country’s approach to European standards in the EU integration process,” the statement says.