Հյուսիսային Կորեան ևս 5000 զինվոր է ուղարկել Ռուսաստան
Հյուսիսային Կորեան հինգ հազար հյուսիսկորեացի զինծառայող է ուղարկել Ռուսաստան՝ մասնակցելու ենթակառուցվածքների վերականգնմանը։ Այս մասին նոյեմբերի 4-ին հայտնել Է հարավկորեական «Ռյոնհապ» գործակալությունը։
«Մոտ 5000 հյուսիսկորեացի ռազմական շինարար սեպտեմբերից փուլ առ փուլ տեղափոխվում է Ռուսաստան և, ինչպես սպասվում է, կներգրավվեն ենթակառուցվածքի վերականգնման գործում», - հայտարարել է Հարավային Կորեայի պատգամավոր Լի Սոն-Գվոնը:
Նշվում է, որ Հյուսիսային Կորեան շարունակում է ընտրել և մարզել իր զինվորներին Ռուսաստան հետագա տեղակայման համար։
Հարավկորեական հետախուզության տվյալներով՝ ռուս-ուկրաինական սահմանի մոտ ներկայումս տեղակայված է մոտ 10000 հյուսիսկորեացի զինվոր, մինչդեռ ևս 1000 հյուսիսկորեացի սակրավոր զբաղվում է ականազերծմամբ։ Տարբեր գնահատականներով՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմում զոհվել է 600-ից 2000 հյուսիսկորեացի զինվոր։

North Korea has deployed 5,000 soldiers to Russia to assist in rebuilding the country's infrastructure, according to South Korea's Ryeonghap news agency, which reported on November 4.
"About 5,000 North Korean military construction workers have been gradually moving to Russia since September and are expected to be involved in rebuilding infrastructure," South Korean lawmaker Lee Seong-kwon said.
North Korea is said to be continuing to select and train its soldiers for future deployment to Russia.
According to South Korean intelligence, about 10,000 North Korean soldiers are currently stationed near the Russian-Ukrainian border, while another 1,000 North Korean sappers are engaged in demining. According to various estimates, between 600 and 2,000 North Korean soldiers were killed in the Russo-Ukrainian war.