Վրաստանը դեպի Եվրամիություն ճանապարհ չունի. Կալլաս
Վրաստանը ԵՄ-ի միակ թեկնածու երկիրն է, որը հետընթաց է գրանցել, ընդ որում՝ զգալի. հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը:
Նրա խոսքով՝ այս փուլում Վրաստանը ճանապարհ չունի դեպի ԵՄ, եթե պայմանները կտրուկ չփոխվեն:
«Վրաստանը այժմ միայն անվանապես թեկնածու երկիր է։ Դա արտացոլված է նաև ընդլայնման վերաբերյալ այսօր հրապարակված զեկույցում»,-  ասել է Կալլասը։
Ըստ Կալլասի՝ փաստաթղթում ընդհանուր առմամբ դրական արդյունքներ են ցույց տվել չորս երկրներ՝ Ալբանիան, Մոլդովան, Չեռնոգորիան և Ուկրաինան:
Սերբիայի, Հյուսիսային Մակեդոնիայի, Կոսովոյի, Բոսնիա և Հերցեգովինայի, ինչպես նաև Թուրքիայի համար հեռանկարները ոչ միանշանակ են։
«Վրաստանի հեռանկարները բացասական են։ Այս փուլում Վրաստանը դեպի Եվրամիություն ճանապարհ չունի, եթե պայմանները կտրուկ չփոխվեն։ Այժմ այն միայն անվանապես թեկնածու երկիր է»,- հավելել է Կայա Կալլասը։

Georgia has no path to the European Union. Kallas
Georgia is the only EU candidate country that has regressed, and significantly so, said Kaja Kallas, the EU’s High Representative for Foreign Affairs and Security Policy.
According to her, at this stage, Georgia has no path to the EU unless conditions change dramatically.
“Georgia is now only a nominal candidate country. This is also reflected in the report on enlargement published today,” Kallas said.
According to Kallas, four countries have generally shown positive results in the document: Albania, Moldova, Montenegro, and Ukraine.
The prospects for Serbia, North Macedonia, Kosovo, Bosnia and Herzegovina, as well as Turkey, are ambiguous.
“The prospects for Georgia are negative. At this stage, Georgia has no path to the European Union unless conditions change dramatically. It is now only a nominal candidate country,” added Kaja Kallas.