ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցների ցանկից հանել է բելառուսական պետական «Բելավիա» ավիաընկերությունը և «Bombardier Challenger 850» բիզնես ինքնաթիռը։ Նշենք, որ սրանից օգտվում են բելառուս բարձրաստիճան պաշտոնյաները և Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ընտանիքի անդամները։
Պատժամիջոցները վերաբերում են Մինսկի դեմ 2021 թվականի դեկտեմբերին սահմանված պատժամիջոցներին։ «Զերկալո» հրատարակության համաձայն՝ սահմանափակումների վերացումը Վաշինգտոնի պատասխանն էր բելառուս քաղբանտարկյալների ազատ արձակմանը։ Սեպտեմբերին ԱՄՆ նախագահի խոսնակ Ջոն Քոուլը Լուկաշենկոյին ասել էր, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է վերանայել պատժամիջոցները՝ այս քայլի դիմաց։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը նաև ժամանակավոր լիցենզիա է տրամադրել Լուկաշենկոյի կամ «Սլավկալի» ընկերության հետ կապված երեք ինքնաթիռների հետ կապված ֆինանսական գործարքների համար, որը մնում է պատժամիջոցների տակ։
Թույլտվությունը վերաբերում է «սպասարկմանը, թռիչքներին և այլ տեխնիկական և առևտրային գործողություններին»։ Այնուամենայնիվ, «Ազատություն» ռադիոկայանի բելառուսական ծառայության հաղորդմամբ՝ ամերիկյան ինքնաթիռների օգտագործման քաղաքական և ավիացիոն սահմանափակումները և Մինսկի դեմ ԱՄՆ այլ պատժամիջոցները մնում են ուժի մեջ։

The US has lifted sanctions against Belavia
The US Treasury Department has removed the Belarusian state airline Belavia and the Bombardier Challenger 850 business jet from the sanctions list. It should be noted that this is used by high-ranking Belarusian officials and members of Alexander Lukashenko's family.
The sanctions relate to sanctions imposed against Minsk in December 2021. According to the Zerkalo publication, the lifting of restrictions was Washington's response to the release of Belarusian political prisoners. In September, US President's spokesman John Cole told Lukashenko that the United States was ready to review sanctions in return for this step.
The US Treasury Department has also issued a temporary license for financial transactions involving three aircraft associated with Lukashenko or the Slavkali company, which remains under sanctions.
The permit applies to "maintenance, flights, and other technical and commercial operations." However, according to the Belarusian service of Radio Liberty, political and aviation restrictions on the use of American aircraft, as well as other US sanctions against Minsk, remain in force.