Վրաստանն ու Չինաստանը խորացնում են կապերը
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հանդիպել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության վարչապետ Լի Ցյանի հետ։
Նշվել է արդյունավետ համագործակցությունը առևտրատնտեսական, տուրիզմի և տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Կողմերն ուշադրություն են դարձրել «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակներում համագործակցությանը և Միջին միջանցքի զարգացման կարևորությանը։
Վրաստանի վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Չինաստանի պետական խորհրդի վարչապետին Վրաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության աջակցության համար և վերահաստատել է Վրաստանի կառավարության աջակցությունը «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին։
«Վրաստանի և Չինաստանի հարաբերությունները կայունորեն զարգանում են՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի, հավասարության և համագործակցության սկզբունքների վրա։ Մենք անկեղծորեն գնահատում ենք Չինաստանի ուժեղ աջակցությունը Վրաստանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև Վրաստանի օկուպացված տարածքների չճանաչման հարցում անսասան հավատարմությունը։ Վրաստանը աջակցում է «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին և Չինաստանի տարածքային ամբողջականությանը։ Այս բարեկամությունն ու փոխընկալումը բնականաբար արտահայտվում են մեր երկրների միջև դինամիկ տնտեսական համագործակցության մեջ։ Չինաստանը Վրաստանի չորս խոշորագույն առևտրային գործընկերներից է։ Ազատ առևտրի համաձայնագրի շնորհիվ էականորեն աճել է երկկողմ առևտուրը։ Վրաստանից Չինաստան արտահանումը զգալիորեն ավելացել է։ Հաճելի է նաև բեռնափոխադրումների աճող միտքը։ 2025 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին Վրաստանի տարածքով Միջին միջանցքով Չինաստանից և Չինաստան տեղափոխված բեռնարկղերի քանակն անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 70.6 տոկոսով։ Մենք պատրաստ ենք խորացնել համագործակցությունը՝ Վրաստանի տարածքով Չինաստանի և Եվրոպայի միջև տրանսպորտային հոսքերի էլ ավելի մեծացման ուղղությամբ։ Այս ձեռքբերումների հիման վրա ներդրումների ոլորտը մնում է կարևոր ուղղություն՝ մեծ ներուժով։ 2025 թվականի առաջին երկու եռամսյակների ընթացքում Չինաստանից Վրաստան ուղղված ներդրումները կազմել են 7.43 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ինչը 229 տոկոսով ավել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ»,- հայտարարել է Իրակլի Կոբախիձեն։
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության վարչապետը ընդգծել է միջազգային ներմուծման ցուցահանդեսում Վրաստանի մասնակցության կարևորությունը և հայտնել է տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության հետագա խորացման պատրաստակամությունը։
«Շնորհակալություն եմ հայտնում միջազգային ներմուծման ցուցահանդեսին մասնակցության համար։ Վրաստանը առաջին անգամ ցուցահանդեսին մասնակցում է պատվավոր հյուրի կարգավիճակով, և սա եզակի հնարավորություն է վրացական արտադրանքը ներկայացնելու համար։ Վստահ եմ, որ վրացական ընկերությունները շուտով կտեսնեն ցուցահանդեսին մասնակցության արդյունքները։ Վերջին տարիներին Վրաստանի և Չինաստանի առաջնորդների ռազմավարական ղեկավարման շնորհիվ երկկողմ հարաբերությունները ինտենսիվորեն զարգանում են։ 2023 թվականին մեր երկրները հաստատեցին ռազմավարական գործընկերություն, և այդ պահից սկսած տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցությունն էլ ավելի խորացել է։ Չինաստանը շնորհակալ է Վրաստանին անկեղծ բարեկամության համար։ Մենք ցանկանում ենք ուժեղացնել ռազմավարական կապը Վրաստանի հետ, ընդլայնել գործնական համագործակցությունը և համատեղ ջանքերով ավելի մեծ օգուտ բերել մեր ժողովուրդներին»,- նշել է Լի Ցյանը։

The fruitful cooperation in trade, economy, tourism, and technology was noted. The parties paid attention to the collaboration within the framework of the "One Belt, One Road" initiative and the importance of developing the Middle Corridor.
The Georgian Prime Minister thanked the Premier of the State Council of China for his support of Georgia's territorial integrity and sovereignty, and reaffirmed the Georgian government's commitment to the "One China" principle.
"Georgian-Chinese relations are developing steadily, based on the principles of mutual respect, equality, and cooperation. We sincerely appreciate China's strong support for Georgia's sovereignty and territorial integrity, as well as its unwavering commitment to non-recognition of Georgia's occupied territories. Georgia supports the "One China" principle and China's territorial integrity. This friendship and mutual understanding are naturally reflected in the dynamic economic cooperation between our countries. China is one of Georgia's four largest trading partners. Thanks to the free trade agreement, bilateral trade has increased significantly. Exports from Georgia to China have increased significantly. The growing volume of cargo transportation is also a welcome development. Between January and August 2025, the number of containers transported from China to China via the Middle Corridor through Georgia increased by 70.6% compared to the same period last year. We are ready to deepen cooperation to further increase transport flows between China and Europe through Georgia. Based on these achievements, the investment sector remains a key direction with significant potential. In the first two quarters of 2025, investments from China to Georgia amounted to 7.43 million US dollars, which is 229% more than in the same period last year," Irakli Kobakhidze said.
The Prime Minister of the People's Republic of China emphasized the importance of Georgia's participation in the International Import Expo and expressed his readiness to deepen bilateral cooperation in various areas further.
"I express my gratitude for participating in the International Import Expo. Georgia is participating in the exhibition for the first time as an honored guest, presenting a unique opportunity to showcase Georgian products. I am confident that Georgian companies will soon see the results of their participation in the exhibition. In recent years, thanks to the strategic leadership of the leaders of Georgia and China, bilateral relations have been developing intensively. In 2023, our countries established a strategic partnership, and since then, mutually beneficial cooperation in various fields has continued to deepen. China is grateful to Georgia for its sincere friendship. We are willing to strengthen strategic ties with Georgia, expand practical cooperation, and bring greater benefits to our peoples through joint efforts, "said Li Keqiang.