Սերբիան ցանկանում է մասնակցել Ուկրաինայի ԶՈւ-երին զենք մատակարարելու սխեմային
Сicero գերմանական հրատարակությանը տված հարցազրույցում Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը, ըստ էության, հնարավոր է համարել, որ սերբական զենքերը կարող էին հասնել Ուկրաինայի զինված ուժերին:
Բացի այդ, Սերբիայի նախագահն աներկբա ակնարկել է, որ իրեն չի հուզում իր երկրի կողմից վաճառվող զինամթերքի ճակատագիրը։
«Պարզապես հարցրեք Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն, թե Բալկանյան որ երկիրն է ամենից շատ օգնել Ուկրաինային ֆինանսական և մարդասիրական օգնությամբ: Պատասխանը կարող է զարմացնել ձեզ: Բացառապես Ուկրաինայի հանդեպ հարգանքից ելնելով՝ մենք «Կարմիր» հրապարակում չհայտնվեցինք ո՛չ զինվորականներով, ո՛չ ռազմական տեխնիկայով», - ասել է Վուչիչը։
Նա նաև գովազդել է սերբական ռազմարդյունաբերական համալիրը՝ նշելով, որ պահեստները լի են զինամթերքով, և դրանցից ավելի շատերը արտադրում են, հատկապես ականանետային արկեր։ Ընդ որում, նրա խոսքով, Սերբիան ավելի շատ զինամթերք է արտադրում, քան, օրինակ, Ֆրանսիան։
«Թեև ես չեմ ուզում ինձ համարել պատերազմող կողմերին մշտապես զինամթերք մատակարարող մարդ, սակայն Եվրոպային դրանք անհրաժեշտ են։ Հենց այդ պատճառով ԵՄ-ում մեր ընկերներին առաջարկեցի մեզ հետ առքուվաճառքի պայմանագիր կնքել և վերցնել այն ամենը, ինչ ունենք։ Դա կլինի ֆենոմենալ ներդրում, որը մենք կարող էինք ունենալ եվրոպական անվտանգության մեջ»,- ընդգծել է Վուչիչը։

Serbia wants to participate in the scheme to supply weapons to the Ukrainian Armed Forces
In an interview with the German publication Cicero, Serbian President Aleksandar Vučić actually considered it possible that Serbian weapons could have reached the Ukrainian armed forces.
In addition, the Serbian president has unequivocally hinted that he is not concerned about the fate of the ammunition sold by his country.
"Just ask Ukrainian President Volodymyr Zelensky which Balkan country has helped Ukraine the most with financial and humanitarian aid. The answer may surprise you. Out of respect for Ukraine, we did not appear on Red Square with either soldiers or military equipment," Vučić said.
He also promoted the Serbian military-industrial complex, noting that the warehouses are full of ammunition, and they produce more of it, especially mortar shells. Moreover, according to him, Serbia produces more ammunition than France.
"Although I do not want to consider myself a person who constantly supplies weapons to warring parties, Europe needs them. That is why I suggested to our friends in the EU to sign a purchase and sale agreement with us and take everything we have to offer. It would be a phenomenal contribution that we could make to European security," Vučić emphasized.