Ադրբեջանցիների վերադարձը Հայաստան չպետք է վախեցնի հայ ժողովրդին. Ալիև
Ադրբեջանցիները երբեք չեն տառապել «անջատողականության հիվանդությամբ», ընդհակառակը, նպաստում են այն երկրների պետականության զարգացմանը, որտեղ ապրում են։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի մասին խոսելիս չի կարելի չանդրադառնալ Ադրբեջանի պատմության թեմային։ Ցավոք, տարիներ շարունակ հայկական կողմն ու Սփյուռքը խեղաթյուրել են մեր պատմությունը, և այդ քարոզչությունը շարունակվում է։ Մենք պետք է նրանց հակադրենք մեր գիտական ճշմարտությունները։ Ադրբեջանցիները պետք է իմանան իրենց հարուստ պատմությունը, իրենց հին պետական ավանդույթները»,- ասել է Ալիևը։
Ըստ Ալիևի՝ ադրբեջանցիները երբեք չեն տառապել սեպարատիզմով։
«Ուստի ադրբեջանցիների վերադարձը իրենց պատմական հողեր՝ ներկայիս Հայաստան, չպետք է վախեցնի հայ ժողովրդին։ Ես արդեն ասել եմ՝ մենք պետք է այնտեղ վերադառնանք ոչ թե տանկերով, այլ մեքենաներով։ Դրա համար պետք է աշխատեն և պետական կառույցները, և հասարակական կազմակերպությունները, և, իհարկե, գիտնականները»,-հավելել է նա։
Ադրբեջանի նախագահը պնդել է, որ 20- րդ դարասկզբի ռուսական հին կայսերական քարտեզներում պարզ երևում է, որ ներկայիս Հայաստանի տարածքում գրեթե բոլոր տեղանուններն ադրբեջանական ծագում ունեն։
«Սևանա լիճ չկա, կա Գոյչա լիճ։ Այս քարտեզները մենք չենք պատրաստել. դրանք պատրաստել է ցարական Ռուսաստանը, որը ժամանակին հայերին Իրանից և Արևելյան Անատոլիայից տեղափոխեց Ղարաբաղ՝ էթնիկ կազմը փոխելու համար։ Այս քարտեզները պատմական ճշմարտության արտացոլումն են։ Մենք պետք է դրանք ուսումնասիրենք և հանրահռչակենք», - ասել է Ալիևը։

Возвращение азербайджанцев в Армению не должно пугать армянский народ — Алиев
Азербайджанцы никогда не страдали «болезнью сепаратизма», напротив — они способствуют развитию государственности тех стран, где проживают. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Говоря о Карабахе и Восточном Зангезуре, невозможно не затронуть тему истории Азербайджана. К сожалению, многие годы армянская сторона и диаспора искажали нашу историю, и эта пропаганда продолжается. Мы должны противопоставить этому наши научные истины. Азербайджанцы должны знать свою богатую историю и древние государственные традиции», — сказал Алиев.
По словам Алиева, азербайджанцы никогда не страдали сепаратизмом.
«Поэтому возвращение азербайджанцев на свои исторические земли — в нынешнюю Армению — не должно пугать армянский народ. Я уже говорил: мы должны вернуться туда не на танках, а на автомобилях. Для этого должны работать и государственные структуры, и общественные организации, и, конечно, учёные», — добавил он.
Президент Азербайджана утверждает, что на старых российских имперских картах начала XX века якобы ясно видно, что почти все топонимы на территории нынешней Армении имеют азербайджанское происхождение.
«Нет озера Севан — есть озеро Гёйча. Эти карты сделали не мы, их подготовила царская Россия, которая в своё время переселила армян из Ирана и Восточной Анатолии в Карабах, чтобы изменить этнический состав. Эти карты отражают историческую истину. Мы должны их изучать и распространять», — заявил Алиев.