Դուրովը Google-ին և Amazon-ին այլընտրանքային հարթակ է առաջարկել
Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովը Դուբայում կայացած Blockchain Life 2025 ֆորումում ներկայացրել է Cocoon անունով նոր հարթակը։
Cocoon-ը ապակենտրոնացված հաշվողական ցանց է, որը կարող է այլընտրանք լինել Google Cloud-ի և Amazon AWS-ի նման կենտրոնացված ամպային ծառայություններին, հատկապես արհեստական ինտելեկտի ոլորտում։
Դուրովի խոսքով, ժամանակակից AI ծառայությունները կախված են կենտրոնացված ծառայություն մատուցողներից, որոնք մուտք ունեն օգտատերերի անձնական տվյալներին, կարող են դրանք հավաքել և օգտագործել իրենց մոդելները վարժեցնելու համար։
Cocoon-ում տեսաքարտերի սեփականատերերը կկարողանան վարձակալել դրանք, իսկ ծրագրավորողները՝ օգտագործել այդ ռեսուրսները արհեստական ինտելեկտի խնդիրների համար, վճարելով Toncoin թոքենով։ Բոլոր հաշվարկները կլինեն կոդավորված՝ ապահովելով տվյալների լիակատար գաղտնիություն։
Ցանցի առաջին խոշոր օգտատերը կլինի Telegram-ը։ Մեսենջերի որոշ AI գործառույթներ, ինչպիսիք են ձայնային հաղորդագրությունների մշակումը և չաթ-բոտերի աշխատանքը, կկատարվեն Cocoon-ի ենթակառուցվածքի վրա։
Դուրովն ասել է, որ սկզբում ուզում էին անվանել PAIN (Private Artificial Intelligence Network), բայց հետո նա մտածել է, որ տարօրինակ կլիներ բեմ բարձրանալ և հայտնել՝ «Բարի գալուստ ցավի աշխարհ»։ Այդ պատճառով ընտրել են Cocoon անունը։

Дуров представил альтернативу Google и Amazon — децентрализованную платформу Cocoon
Основатель Telegram Павел Дуров представил новую платформу под названием Cocoon на форуме Blockchain Life 2025 в Дубае.
Cocoon — это децентрализованная вычислительная сеть, которая призвана стать альтернативой централизованным облачным сервисам вроде Google Cloud и Amazon AWS, особенно в сфере искусственного интеллекта.
По словам Дурова, современные AI-сервисы зависят от крупных централизованных поставщиков, которые имеют доступ к личным данным пользователей, могут собирать и использовать их для обучения своих моделей.
В Cocoon владельцы видеокарт смогут сдавать их в аренду, а разработчики — использовать эти мощности для решения задач искусственного интеллекта, оплачивая их в токенах Toncoin. Все вычисления будут зашифрованы, что обеспечит полную конфиденциальность данных.
Первым крупным пользователем сети станет сам Telegram — некоторые функции мессенджера, включая обработку голосовых сообщений и работу чат-ботов, будут выполняться на инфраструктуре Cocoon.
Дуров также рассказал, что изначально хотел назвать проект PAIN (Private Artificial Intelligence Network), но позже отказался от этой идеи: