Fox News-ը գրում է, որ Ուկրաինայի վերաբերյալ նախագահ Թրամփի երբեմնի կոշտ դիրքորոշումը վերջին շաբաթներին փոքր-ինչ մեղմացել է, ինչն արտահայտվել է ռազմական օգնության ձգձգման, զորքերի դուրսբերման և Ռուսաստանի նկատմամբ հռետորաբանության մեղմացման մեջ: Այս փոփոխությունը դաշնակիցներին ստիպում է կասկածի տակ դնել նրա վերջնական նպատակը, գրում է պարբերականը։
Նախագահ Թրամփի տոնն Ուկրաինայի նկատմամբ վերջին շաբաթներին կտրուկ մեղմացել է՝ անցած ամիս Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վրա ճնշում գործադրելու կոշտ արտահայտություններից մինչև չմիջամտելը:
Պարբերականը նշում է, որ Ուկրաինային ցուցաբերելով ամուր աջակցություն և խոստանալով վերջ դնել ռուսական ներխուժմանը, Թրամփն այժմ, կարծես, շատ ավելի քիչ է ձգտում օգնել Կիևին կամ ստիպել դադարեցնել պատերազմը:
Շրջադարձը, ըստ Fox News-ի վերլուծաբանների, հանգստացել է երկու շաբաթ առաջ, երբ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին այցելել է Վաշինգտոն: Շատերն ակնկալում էին, որ Թրամփը հավանություն կտա Ուկրաինային Tomahawk հեռահար հրթիռների մատակարարմանը, բայց դա տեղի չի ունեցել:

Fox News writes that President Trump’s once-hardline stance on Ukraine has softened somewhat in recent weeks, as reflected in delays in military aid, troop withdrawals, and a softening of rhetoric toward Russia. This shift has allies questioning his ultimate goal, the newspaper writes.
President Trump’s tone toward Ukraine has softened sharply in recent weeks, from harsh rhetoric about pressuring Russian President Vladimir Putin last month to not intervening.
The newspaper notes that after showing strong support for Ukraine and promising to end the Russian invasion, Trump now seems much less eager to help Kyiv or force an end to the war.
The turn, according to Fox News analysts, was tempered two weeks ago when Ukrainian President Volodymyr Zelensky visited Washington. Many expected Trump to approve the supply of Tomahawk long-range missiles to Ukraine, but this did not happen.