Թրամփը միջուկային զենքի փորձարկման հանձնարարական է տվել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայել է ամերիկյան զինվորականներին անհապաղ վերսկսել միջուկային զենքի փորձարկումները։ Սա վերջին 33 տարվա մեջ առաջին նման փորձարկումն է։
Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ հանդիպումից մի քանի րոպե առաջ նա գրառում է արել Truth Social հարթակում.
«Քանի որ այլ երկրներ անցկացնում են փորձարկման ծրագրեր, ես հանձնարարել եմ Պատերազմի դեպարտամենտին՝ սկսել մեր միջուկային զենքի փորձարկումները։ Այս գործընթացը կսկսվի անհապաղ»,- գրել է Թրամփը՝ հավելելով, որ միջուկային զենքի հարցում «Ռուսաստանը երկրորդն է, իսկ Չինաստանը՝ երրորդը, բայց հինգ տարի անց նրանք կհավասարվեն»։

US President Donald Trump has ordered the US military to resume nuclear weapons testing immediately. This is the first such test in 33 years.
Minutes before his meeting with Chinese President Xi Jinping, he posted on the Truth Social platform:
“As other countries are conducting testing programs, I have instructed the War Department to begin testing our nuclear weapons. This process will begin immediately,” Trump wrote, adding that in terms of nuclear weapons, “Russia is second and China is third, but in five years they will be equal.”