Ալիևը մտադիր չէ ժամանել Երևան. Caliber.Az
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մտադիր չէ մասնակցել 2026 թվականի մայիսին Հայաստանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական ընկերակցության գագաթնաժողովին: Այս մասին գրում է ադրբեջանական Caliber.Az-ը։
«Երկկողմ հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը դեռևս թույլ չի տալիս նախագահ Ալիևի այցը Երևան դիտարկել որպես ակտուալ քայլ։ Ադրբեջանը ելնում է իրական գործողությունների սկզբունքից։ Բարձր մակարդակով այցն՝ առանց ստորագրված պայմանագրի և առանց գործնական մեխանիզմների գործարկման, կարող է կեղծ տպավորություն ստեղծել գործընթացի ավարտվածության մասին։ Քանի դեռ իրավական բազան ձևակերպված չէ, և պարտավորությունները չեն սկսել կատարվել, նման քայլերը վաղաժամ կլինեին», - գրում է ադրբեջանական աղբյուրը։
Միաժամանակ նշվում է, որ ապագայում բարձր մակարդակի այցերի հեռանկարը չի բացառվում։
«Ընդհակառակը, խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից և կատարման մեկնարկից հետո դա կդառնա գործընթացի տրամաբանական շարունակությունը»,- ասվում է հրապարակման մեջ։

Aliyev does not intend to arrive in Yerevan. Caliber.az
The Azerbaijani Caliber.az reports that Azerbaijani President Ilham Aliyev does not intend to attend the European Political Association summit in Armenia in May 2026.
"The current level of bilateral relations does not yet allow President Aliyev's visit to Yerevan to be considered an actual step. Azerbaijan proceeds from the principle of real action. A high-level visit without a signed agreement and without implementing practical mechanisms may create a false impression of the process's completion. Until the legal basis is formulated and the obligations have not begun to be fulfilled, such steps would be premature," the Azerbaijani source writes.
At the same time, the prospect of future high-level visits is not ruled out.
"On the contrary, after the signing of the peace agreement and the start of its implementation, this will become a logical continuation of the process," the publication says.