ԱՄՆ և Չինաստանի նախագահները հանդիպում են ունեցել
ԱՄՆ և Չինաստանի նախագահները հանդիպում են ունեցել Հարավային Կորեայի Պուսան քաղաքում։ Սա Թրամփի ու Ծինփինի՝ ԱՄՆ նախագահի երկրորդ ժամկետի սկզբից ի վեր առաջին անձնական հանդիպումն է։
Թրամփը տեսախցիկների առջև հայտարարել է, որ ակնկալում է «շատ արդյունավետ հանդիպում»։
Ծինփինն իր հերթին նշել է, որ Թրամփի նախագահությունից ի վեր 9 ամսվա ընթացքում իրենք երեք անգամ հեռախոսով խոսել և նամակագրություն են վարել։ «Միջազգային երկու առաջատար տնտեսությունների համար բնական է ժամանակ առ ժամանակ շփումներ ունենալ»,- ավելացրել է Ծինփինը։
Նա նաև հավելել է, որ ԱՄՆ-ն և Չինաստանը «պետք է լինեն ընկերներ և գործընկերներ»։ «Սա այն է, ինչ մեզ սովորեցրել է պատմությունը և պահանջում է իրականությունը»,- ընդգծել է նա։
Այնուհետև երկու երկների ղեկավարներն անցել են փակ հանդիպման։  Ամերիկյան կողմից ներկա են ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, առևտրի ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրն, ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը, առևտրի նախարար Հովարդ Լաթնիկը, ապարատի ղեկավար Սյուզի Ուայլզը և ԱՄՆ դեսպան Դեյվիդ Փերդյուն Չինաստանում։
Չինական պատվիրակության կազմում են արտգործնախարար Վան Ի-ն, նրա տեղակալ Մա Չաոսյուեն, պետնախորհրդի փոխվարչապետ Հե Լիֆենը, ապարատի ղեկավար Ծայ Ցի-ն, առևտրի նախարար Վան Վենթաուն և պետական զարգացման և բարեփոխումների հանձնաժողովի նախագահ Չժեն Շանջեն։

Президенты США и Китая встретились в южнокорейском городе Пусан. Это первая личная встреча Дональда Трампа и Си Цзиньпина с начала второго президентского срока Трампа.
Перед камерами Трамп заявил, что ожидает «очень продуктивной встречи».
Си Цзиньпин, в свою очередь, отметил, что за девять месяцев президентства Трампа стороны уже трижды разговаривали по телефону и обменивались письмами. «Для двух ведущих экономик мира естественно время от времени поддерживать контакты», — добавил он.
Он также подчеркнул, что США и Китай «должны быть друзьями и партнёрами». «Так учит нас история, и этого требует реальность», — заявил китайский лидер.
После официальных заявлений стороны перешли к закрытым переговорам.
С американской стороны на встрече присутствовали госсекретарь Марко Рубио, торговый представитель Джеймисон Грир, министр финансов Скотт Бессент, министр торговли Ховард Латник, глава аппарата Сьюзи Уайлз и посол США в Китае Дэвид Пердью.
В состав китайской делегации вошли министр иностранных дел Ван И, его заместитель Ма Чаосю, вице-премьер Госсовета Хэ Лифэн, глава аппарата Цай Ци, министр торговли Ван Вэньтао и председатель Государственного комитета по развитию и реформам Чжэн Шаньцзэнь.