Հեղինակավոր «Ալ Արաբիա» գրում է, որ Իսրայելի և Սիրիայի բանակցություննեը մտել են ավարտական փուլ:
Աղբյուրը հայտնել է, որ Իսրայելը չի աջակցում Սիրիայի բաժանման կոչերին և այդ դիրքորոշումը հասցրել է ինչպես ԱՄՆ-ին, այնպես էլ Սիրիային:
Բացի այդ, Իսրայելն ընդգծել է, որ չի աջակցում Սուվեյդայի շրջանում դրուզների առաջնորդ Հիքմաթ Ալ Հիջրիին:
Տեղեկատվության համաձայն՝ Իսրայելից Սուվեյդա հումանիտար միջանցքի ստեղծումը նույնպես չի դիտարկվում. եթե նման միջանցք բացվի, ապա միայն Դամասկոսից Սուվեյդա:
Պաշտոնյան հաստատել է, որ համաձայնություն է ձեռք բերվել ստեղծել սիրիական-ամերիկա-իսրայելական համատեղ անվտանգության կոմիտե՝ երկու երկրների սահմանին տեղի ունեցող բոլոր զարգացումները վերահսկելու համար։

Negotiations between Israel and Syria are nearing completion
The authoritative Al Arabiya writes that the negotiations between Israel and Syria have entered the final stage.
The source reported that Israel does not support calls for the division of Syria and has conveyed this position to both the United States and Syria.
In addition, Israel emphasized that it does not support the Druze leader in the Suwayda region, Hikmat Al Hijri.
According to the information, the creation of a humanitarian corridor from Israel to Suwayda is also not being considered; if such a corridor is opened, it would be only from Damascus to Suwayda.
The official confirmed that an agreement has been reached to establish a Syrian-American-Israeli joint security committee to monitor all developments along the border between the two countries.