«Մելիսա» փոթորիկը, որը շարժվում էր դեպի Կուբայի երկրորդ խոշորագույն քաղաքը, մի քանի ժամ անց հարվածել է Ճամայկային՝ դառնալով այդ կարիբյան երկրի պատմության մեջ գրանցված ամենաուժեղ ցիկլոնը։
ԱՄՆ Ազգային փոթորիկների կենտրոնի տվյալներով՝ «Մելիսան» ցամաք է իջել Ճամայկայի հարավ-արևմտյան մասում՝ մշտական քամիներով մինչև 295 կմ/ժ արագությամբ։
Ճամայկայի հարավ-արևմտյան Սենտ Էլիզաբեթ շրջանը մնացել է «ջրի տակ», իսկ ավելի քան 500 000 բնակիչ զրկված է էլեկտրաէներգիայից։
Ճամայկայի վարչապետ Էնդրյու Հոլնեսը նշել է, որ կառավարությունը դեռևս չունի հաստատված տվյալներ փոթորկի հետևանքով զոհերի մասին, սակայն հաշվի առնելով փոթորկի ուժգնությունը և վնասների ծավալը՝ «սպասվում է, որ կարող են լինել մարդկային կորուստներ»։
Ըստ կանխատեսումների՝ փոթորիկը կթեքվի հյուսիս-արևելք՝ ուղղվելով դեպի Սանտյագո դե Կուբա՝ երկրի երկրորդ խոշորագույն քաղաքը։
Տեղի իշխանությունները հայտնել են, որ շուրջ 500 000 մարդ տարհանվել է բարձրադիր տարածքներ։
Բահամյան կղզիներում՝ «Մելիսայի» հաջորդ թիրախում, կառավարությունը հրաման է արձակել հարավային շրջանների բնակիչների տարհանման մասին։

Hurricane Melissa hits Jamaica hard
Hurricane Melissa, which was heading towards Cuba's second-largest city, hit Jamaica a few hours later, becoming the strongest cyclone ever recorded in the Caribbean country.
According to the US National Hurricane Center, Melissa made landfall in the southwestern part of Jamaica with sustained winds of up to 295 km / h.
The southwestern region of St. Elizabeth in Jamaica was left "underwater", and more than 500,000 residents were left without electricity.
Jamaican Prime Minister Andrew Holness noted that the government did not yet have confirmed data on the number of storm victims. Still, given the storm's strength and the extent of the damage, "it is expected that there may be casualties."
The storm is forecast to turn northeast and head toward Santiago de Cuba, the country's second-largest city.
Local authorities said about 500,000 people had been evacuated to higher ground.
In the Bahamas, Melissa's next target, the government has ordered the evacuation of residents in the southern regions.