Ավելի քան 60 զոհ՝ ոստիկանության հետ բախումների հետևանքով
Առնվազն 64 մարդ է զոհվել Ռիո-դե-Ժանեյրոյի հյուսիսային արվարձաններում «Կարմիր հրամանատարություն» բանդայի դեմ ոստիկանական գործողության ընթացքում։
Զոհվածների թվում չորս ոստիկաններ են, հայտնել է Ռիո-դե-Ժանեյրո նահանգի նահանգապետ Կլաուդիո Կաստրոն։ Ձերբակալվել է ավելի քան 80 մարդ։ Գործողությանը մասնակցում են ինչպես քաղաքացիական, այնպես էլ ռազմական ոստիկանությունը։
Մոտ 2500 ոստիկան առավոտյան մտել է ֆավելներ, և շուտով սկսվել են բախումներ։ «Կարմիր հրամանատարությունը» (Comando Vermelho) պատասխանել է կրակով, այրվող բարիկադներով և ռումբեր նետող անօդաչուներով։
Տեղեկություններ կան նաև տասնյակ վիրավորների մասին, որոնց թվում խաչաձև կրակի տակ հայտնված քաղաքացիական անձիք են։
Ռիո-դե-Ժանեյրոյի օդանավակայանի մոտ գտնվող ֆավելների տարածքը համարվում է Բրազիլիայի ամենահզոր հանցավոր խմբավորումներից մեկի գործունեության կենտրոն։
Նահանգի կառավարությունում ասում են, որ զոհվածներից մոտ 50-ը «ոստիկանության կողմից նշված են որպես կասկածյալ հանցագործներ»։
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գրասենյակը հայտարարել է, որ «սարսափած է» բրազիլական ոստիկանության գործողություններից և կոչ է արել անցկացնել «արագ և արդյունավետ հետաքննություն»։
Բրազիլիայում խոշոր ոստիկանական գործողությունները հաճախ անցկացվում են մեծ միջազգային միջոցառումների նախօրեին։ Նոյեմբերին երկրի հյուսիսում գտնվող Բելեն քաղաքում կանցկացվի ՄԱԿ-ի COP30 կլիմայական գագաթնաժողովը։

At least 64 people have been killed in a police operation against the Red Commando gang in the northern suburbs of Rio de Janeiro.
Four police officers were among the dead, Rio de Janeiro state governor Claudio Castro said. More than 80 people have been arrested. Both civilian and military police are involved in the operation.
About 2,500 police entered the favelas in the morning, and clashes soon broke out. The Red Commando (Comando Vermelho) responded with gunfire, burning barricades, and drones dropping bombs.
There are also reports of dozens of injuries, including civilians caught in the crossfire.
The favela area near Rio de Janeiro’s airport is considered a hub for one of Brazil’s most powerful criminal gangs.
The state government said about 50 of the dead were “marked by the police as suspected criminals.”
The UN human rights office said it was “appalled” by the actions of Brazilian police and called for a “swift and effective investigation.”
In Brazil, primary police operations often take place on the eve of major international events. The UN COP30 climate summit will be held in the northern city of Belém in November.