Թրամփը կհյուրընկալի Ուզբեկստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Թուրքմենստանի առաջնորդներին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նոյեմբերի 6-ին Վաշինգտոնում կհանդիպի Ուզբեկստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Թուրքմենստանի ղեկավարների հետ: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը:
Հանդիպումը կայանում է այն ժամանակ, երբ Թրամփը այս շաբաթ շրջագայում է Ասիայում և հինգշաբթի օրը հանդիպելու է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինպինի հետ: Չինաստանը ակտիվորեն փորձում է ամրապնդել հարաբերությունները Ուզբեկստանի հետ, մինչդեռ Կենտրոնական Ասիայի երկրները ավանդաբար համարվում են Ռուսաստանի ազդեցության գոտի:
Անցած ամիս ուզբեկական ավիաընկերությունը ստորագրել է մոտ 8 միլիարդ դոլարի պայմանագիր ամերիկյան Boeing ընկերության հետ՝ առավելագույնը 22 Boeing 787 Dreamliner օդանավ ձեռք բերելու համար:

Trump to host leaders of Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, and Turkmenistan
US President Donald Trump will meet with the leaders of Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, and Turkmenistan in Washington on November 6, Reuters reported.
The meeting comes as Trump is on a tour of Asia this week and is scheduled to meet with Chinese President Xi Jinping on Thursday. China has been actively seeking to strengthen ties with Uzbekistan, while the Central Asian countries have traditionally been considered Russia's sphere of influence.
Last month, an Uzbek airline signed a nearly $8 billion deal with US company Boeing to purchase up to 22 Boeing 787 Dreamliners.