ԱՄՆ-ն Գերմանիային վեց ամսի ժամանակ է տվել «Ռոսնեֆտի» համար
ԱՄՆ-ն Գերմանիային կես տարի է տվել «Ռոսնեֆտի» գերմանական ակտիվների նկատմամբ սեփականության իրավունքի մասին հարցը լուծելու համար։ Այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը։
Սպիտակ տունը գերմանացի գործընկերներին առաջարկել է Rosneft Deutschland-ին չվերականգնվող սահմանափակ գլխավոր լիցենզիա տրամադրելու հնարավորություն, հաղորդում Է Bloomberg գործակալությունը: Այն պետք է կես տարով ազատի «Ռոսնեֆտի» դուստր ձեռնարկությանը պատժամիջոցներից։
Rosneft Deutschland - ն ունի գերմանական երեք նավթավերամշակման գործարանի բաժնետոմսեր: Դրանք կազմում են երկրում նավթի վերամշակման հզորությունների մոտ 12% - ը։ «Ռոսնեֆտի» մեկ այլ դուստր ձեռբնակություն՝ RN Refining & Marketing ընկերությունը 2022 թվականից գտնվում է ցանցերի դաշնային գործակալության արտաքին հավատարմագրային կառավարման մեջ։
Մոտ ապագայում ԱՄՆ-ի և Գերմանիայի միջև այս պայմանավորվածությունը կարող է նվազեցնել այն ռիսկերը, որ պատժամիջոցները կարող են լրջորեն ազդել գերմանական նավթավերամշակման արդյունաբերության վրա: Սակայն, ինչպես նշում Է գործակալությունը, այն կուժեղացնի նաև ճնշումը Բեռլինի վրա։
Մինչ այժմ Գերմանիան հրաժարվում էր ընկերությունների ազգայնացումից՝ վախենալով Ռուսաստանում իր ձեռնարկությունների համար հետևանքներից։

The United States has given Germany six months to resolve the issue of ownership of Rosneft's German assets, Bloomberg reported.
The White House has offered its German counterparts the opportunity to grant Rosneft Deutschland a non-renewable, limited general license, Bloomberg reported. It should exempt the Rosneft subsidiary from sanctions for six months.
Rosneft Deutschland owns shares in three German refineries. They account for about 12% of the country's oil refining capacity. Another Rosneft subsidiary, RN Refining & Marketing, has been under external trusteeship of the Federal Network Agency since 2022.
In the near future, this agreement between the United States and Germany could reduce the risks that sanctions could seriously affect the German oil refining industry. However, as the agency notes, it will also increase pressure on Berlin.
Until now, Germany has refused to nationalize companies, fearing the consequences for its enterprises in Russia.