Հռոմի Պապ Լեո XIV - ը 2025 թվականի նոյեմբերի 27-ից դեկտեմբերի 2-ը մեկնելու է Թուրքիա և Լիբանան: Այս մասին հայտնել են Վատիկանում: Սա կլինի նրա առաջին ուղևորությունը Իտալիայի սահմաններից դուրս՝ մայիսին քահանայապետ ընտրվելուց հետո։
Vatican News-ի տվյալներով՝ ուղևորությունը կսկսվի Անկարայում, որտեղ Պապը կհանդիպի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ և ելույթ կունենա կառավարության և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների առջև: Դրանից հետո նա կայցելի Ստամբուլ, որտեղ կաթոլիկ պատարագ կմատուցի և կայցելի Կապույտ մզկիթ:
Այցի կենտրոնական մասը կլինի Հռոմի պապի հանդիպումը պատրիարք Բարդուղիմեոսի հետ: Նրանք կստորագրեն Համատեղ հռչակագիր և կմասնակցեն Հին Իզնիկում տեղի ունեցած Նիկեայի առաջին ժողովի 1700-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:

Pope Francis to begin first foreign visit in Turkey
Pope Leo XIV will travel to Turkey and Lebanon from November 27 to December 2, 2025, the Vatican announced. This will be his first trip outside Italy since his election as Pope in May.
According to Vatican News, the trip will begin in Ankara, where the Pope will meet with Turkish President Recep Tayyip Erdogan and address government and civil society representatives. After that, he will travel to Istanbul, where he will celebrate a Catholic mass and visit the Blue Mosque.
The centerpiece of the visit will be the Pope's meeting with Patriarch Bartholomew. They will sign a Joint Declaration and participate in events commemorating the 1700th anniversary of the First Council of Nicaea, held in ancient Iznik.