Դուք կդառնաք մեծ վարչապետերից մեկը. Թրամփը՝ Ճապոնիայի կառավարության ղեկավարին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանդիպում է ունեցել Ճապոնիայի առաջին կին վարչապետ Սանաե Տակաիչիի հետ։ Տոկիոյում կայացած հանդիպմանը Թրամփը բարձր է գնահատել նորընտիր վարչապետի գործունեությունը, ռազմական հզորության կուտակումն արագացնելու և առևտրի ու կարևորագույն օգտակար հանածոների մասին համաձայնագրեր ստորագրելու որոշումը։
Տակաիչին, որ Թրամփի գոլֆի ընկեր և գործընկեր՝ հանգուցյալ Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի մերձավոր դաշնակիցն է, հայտարարել է Թրամփի թեկնածությունը Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի համար առաջադրելու մասին։
Reuters-ի փոխանցմամբ, սպասվում է, որ նա կառաջարկի նաև ԱՄՆ ներդրումների փաթեթ՝ այս տարի համաձայնեցված 550 մլրդ դոլարի գործարքի շրջանակներում, ներառյալ նավաշինություն և ամերիկյան սոյայի, բնական գազի ու պիկապների գնումների ավելացում։
«Սա շատ ամուր ձեռքսեղմում է»,- ասել է Թրամփը, երբ նրանք լուսանկարվել են Տոկիոյի կենտրոնում գտնվող Ակասակա պալատի բակում։
«Ինչքան որ ես գիտեմ Սինձոյից և մյուսներից՝ դուք կդառնաք մեծ վարչապետներից մեկը։ Նաև ուզում եմ շնորհավորել ձեզ՝ առաջին կին վարչապետ դառնալու կապակցությամբ։ Սա մեծ իրադարձություն է»,- ասել է Թրամփը Տակաիչիին։
Հանդիպմանը Տակաիչին Թրամփին նվիրել է Աբեի գոլֆի փաթերը, ճապոնական խոշոր մրցաշարերի հաղթող Հիդեկի Մացույամայի ստորագրությամբ գոլֆի պայուսակ և ոսկե տերևով գոլֆի գնդակ։

US President Donald Trump met with Japan's first female prime minister, Sanae Takaichi. During the meeting in Tokyo, Trump praised the newly elected prime minister for her work in accelerating the buildup of military power and for signing trade and key minerals agreements.
Takaichi, a golf buddy and close ally of Trump's late Japanese Prime Minister Shinzo Abe, announced her candidacy for the Nobel Peace Prize.
He is also expected to offer a package of US investments as part of a $550 billion deal agreed to this year, including shipbuilding and increased purchases of American soybeans, natural gas, and pickup trucks, Reuters reported.
"That's a firm handshake," Trump said as they posed for a photo in the courtyard of Akasaka Palace in central Tokyo.
"From what I know from Shinzo and others, you're going to be one of the great prime ministers. "I also want to congratulate you on becoming the first female prime minister. This is a big event," Trump told Takaichi.
During the meeting, Takaichi presented Trump with Abe's golf clubs, a golf bag signed by Hideki Matsuyama, a winner of major Japanese tournaments, and a gold-leaf golf ball.