ԱՄՆ-ի և Չինաստանի առաջնորդներ Դոնալդ Թրամփի և Սի Ծինփինի հանդիպումը նախատեսված է հինգշաբթի՝ հոկտեմբերի 30-ին։ Բանակցությունները կենտրոնանալու են Թայվանի և առևտրային հարցերի վրա. հաղորդում է The New York Times-ը։
Չինական կողմը կփորձի համոզել Թրամփին՝ նվազեցնել ԱՄՆ-ի աջակցությունը Թայվանին, ինչը կարող է ամրապնդել Պեկինի դիրքերը միջազգային ասպարեզում։
Թրամփը հայտարել է, որ հանդիպման ժամանակ մտադիր է կենտրոնանալ առևտրային հարցերի վրա, նույնիսկ եթե Սի Ծինփինը բարձրացնի Թայվանի թեման։ Այնուամենայնիվ, ԱՄՆ-ի նախագահը նշել է, որ Թայվանը բավարար չափով ներդրումներ չի անում սեփական պաշտպանության մեջ և գերակշռող դիրք ունի կիսահաղորդիչների արտադրության մեջ, ինչը պահանջում է ԱՄՆ-ի մոտեցման վերանայում։
Վերլուծաբանները նշում են, որ չինական պաշտոնյաները կարող են օգտագործել հանդիպումը՝ Թրամփին պարտադրելու ճշգրտումներ մտցնել Թայվանի հարցում ԱՄՆ-ի դիրքորոշման մեջ։
Փորձագետները գտնում են, որ բանակցությունների արդյունքները կարող են որոշել ԱՄՆ-ի և Չինաստանի հարաբերությունների ապագա դինամիկան։

Trump and Xi to focus on two topics in Korea
The meeting between US and Chinese leaders, Donald Trump and Xi Jinping, is scheduled for Thursday, October 30. The talks will focus on Taiwan and trade issues, The New York Times reports.
The Chinese side will try to persuade Trump to reduce US support for Taiwan, which could strengthen Beijing's position on the international stage.
Trump has said that he intends to focus on trade issues during the meeting, even if Xi Jinping raises the topic of Taiwan. However, the US president noted that Taiwan does not invest enough in its own defense and holds a dominant position in semiconductor production, which requires a review of the US approach.
Analysts note that Chinese officials may use the meeting to pressure Trump to adjust the US position on Taiwan.