«Մելիսսա» պտտահողմը մոտենում է Ջամայկային (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Կարիբյան տարածաշրջանում հոկտեմբերի 28-ին հայտարարվել է արտակարգ իրավիճակ․ 5-րդ կարգի «Մելիսսա» պտտահողմը պատրաստվում է հարվածել Ջամայկային՝ դառնալով կղզու պատմության ամենահզոր փոթորիկը վերջին 174 տարվա ընթացքում։
Եղանակաբանների տվյալներով՝ փոթորիկը կանցնի կղզու միջով՝ հարավային Սենթ Էլիզաբեթից մինչև հյուսիսային Սենթ Էն։ Կառավարությունը նախազգուշացրել է կործանարար հետևանքների մասին՝ նշելով, որ վերականգնումը կարող է տևել օրեր։
Արդեն գրանցվել են հողատարածքների սողանքներ, ընկած ծառեր և էլեկտրամատակարարման խափանումներ։ Հարավային ափերին սպասվում է մինչև 4 մետր բարձրությամբ մահացու ալիքների առաջացում։

Hurricane Melissa approaches Jamaica (VIDEO)
A state of emergency was declared in the Caribbean on October 28. Hurricane Melissa, a Category 5 storm, is set to hit Jamaica, becoming the most powerful storm to hit the island in 174 years.
According to weather forecasters, the storm will pass through the island, from St. Elizabeth in the south to St. Ann in the north. The government has warned of devastating consequences, noting that recovery could take days.
Landslides, fallen trees, and power outages have already been recorded. Deadly waves of up to 4 meters are expected on the southern coast.