Կալիֆորնիայի նահանգապետ Գևին Նյուսոմը CBS-ին հայտնել է, որ լրջորեն կմտածի 2028-ի նախագահական թեկնածության մասին՝ 2026-ի ընտրություններից հետո։
Նյուսոմը, որի լիազորությունները լրանում են 2027-ին, վերջին ամիսներին դարձել է Թրամփի ամենամոլի քննադատներից մեկը։ Դա հանգեցրել է կոշտ առճակատմանկողմերի միջև. Թրամփի վարչակազմը սպառնում է կտրել Կալիֆորնիայի դաշնային ֆինանսավորումը։
Տրանսպորտի նախարար Շոն Դաֆին հայտարարել է 160 մլն դոլար հետ կանչելու մասին։ Նյուսոմի աշխատակազմը սրան պատասխանել է՝ նախարարին անվանելով «D կարգի հեռուստատեսային նախկին աստղ, որը դեռ չի հասկանում դաշնային օրենքներից»։
Հարցումները ցույց են տալիս, որ դեմոկրատների 72%-ը աջակցում է Նյուսոմի թեկնածությանը։ Թրամփի գործողություններից հետո նրա ժողովրդականությունը բարձրացել է 30%-ից մինչև 33.5%։

Губернатор Калифорнии Гэвин Ньюсом в интервью CBS заявил, что серьёзно подумает о выдвижении своей кандидатуры на выборах президента США 2028 года — после завершения выборов 2026 года.
Полномочия Ньюсома истекают в 2027 году. В последние месяцы он стал одним из самых ярых критиков Дональда Трампа, что привело к открытому противостоянию между их командами. Администрация Трампа пригрозила лишить Калифорнию федерального финансирования.
Министр транспорта Шон Даффи уже объявил о взыскании 160 миллионов долларов, на что команда Ньюсома ответила, назвав министра «бывшей телевизионной звездой категории D, которая до сих пор не разобралась в федеральных законах».
По данным опросов, 72% демократов поддерживают выдвижение Ньюсома, а его общая популярность выросла с 30% до 33,5% после конфликта с Трампом.