Դատարանը երկուշաբթի գիշերը որոշել է ձերբակալել Ստամբուլի նախկին քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուին՝ 2019 թվականի ընտրությունների հետ կապված լրտեսության մեղադրանքով: Այս մասին հայտնել է թուրքական Sözcü հեռուստաալիքը:
Ստամբուլի դատախազությունը հոկտեմբերի 24-ին քրեական գործ է հարուցել Իմամօղլուի և մի շարք այլ պաշտոնյաների նկատմամբ՝ լրտեսության կասկածանքով։ Նրանք կասկածվում են, որ 2019 թվականի քաղաքապետի ընտրությունների ընթացքում նպաստել են 4,7 միլիոն ընտրողների գաղտնի տվյալների արտահոսքին, տեղեկատվությունը փոխանցվել է օտարերկրյա հատուկ ծառայություններին:
Ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության առաջնորդ Օզգյուր Օզելը դատարանի որոշումը Սահմանադրության խախտում է անվանել, նրա կարծիքով՝ դա Իմամօղլուին նախագահական ընտրություններին մասնակցելուն խոչընդոտելու փորձ է:
Հիշեցնենք, որ Ստամբուլի համալսարանը մարտին որոշում է կայացրել չեղարկել Իմամօղլուի և ևս 27 մարդու դիպլոմը երկրի գլխավոր դատախազության համապատասխան հարցումից հետո, ինչը խոչընդոտում է նրա առաջադրմանը երկրի նախագահի պաշտոնում:

A court on Monday night ordered the arrest of former Istanbul Mayor Ekrem Imamoglu on espionage charges in connection with the 2019 elections, Turkish Sözcü TV channel reported.
The Istanbul prosecutor's office opened a criminal case against Imamoglu and several other officials on October 24 on suspicion of espionage. They are suspected of contributing to the leak of confidential data of 4.7 million voters during the 2019 mayoral elections, which was passed on to foreign intelligence services.
The leader of the opposition Republican People's Party, Özgür Özel, called the court's decision a violation of the Constitution, saying it was an attempt to prevent Imamoglu from participating in the presidential elections.
It should be recalled that Istanbul University decided in March to revoke the diplomas of Imamoglu and 27 others at the request of the country's general prosecutor's office, which prevents him from running for president.