Ադրբեջանը պատրաստ է իր տարածքով ռուսական ապրանքները հասցնել Հայաստան, հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Երկու օր առաջ ադրբեջանական կողմը հաստատել է ադրբեջանական երկաթուղիներով ռուսական ապրանքները Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան տեղափոխելու հնարավորությունը։ Այս հարցում մենք նաև շատ հետաքրքիր առաջընթաց ենք գրանցել»,- ասել է նա, գրում է РИА Новости-ն։
««Ռուսական երկաթուղիները»՝ իր տարածաշրջանային գործընկերների հետ համատեղ, ներկայումս աշխատում են այդ բեռնափոխադրումների կազմակերպման ուղղությամբ։ Միաժամանակ, մենք համապատասխան հանձնարարականներ ենք տվել գյուղատնտեսության նախարարությանը՝ այս նոր լոգիստիկ երթուղին մշակելու համար», - լրագրողներին ասել է Օվերչուկը։
Ավելի վաղ Ղազախստան կատարած այցի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Բաքուն պատրաստ է թույլատրել ղազախական բեռների, մասնավորապես՝ հացահատիկի, Հայաստան տեղափոխումը։

Азербайджан выразил готовность обеспечить доставку российских товаров в Армению через свою территорию, заявил вице-премьер России Алексей Оверчук.
«Два дня назад азербайджанская сторона подтвердила возможность перевозки российских товаров по азербайджанским железным дорогам транзитом в Армению. В этом направлении мы достигли весьма интересного прогресса», — сказал он, цитирует РИА Новости.
По словам Оверчука, «Российские железные дороги» совместно с региональными партнёрами уже работают над организацией этих грузоперевозок. «Одновременно мы дали соответствующие поручения Министерству сельского хозяйства — для проработки новой логистической схемы», — добавил он.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев во время визита в Казахстан заявил, что Баку готов разрешить транзит казахстанских грузов, в частности зерна, в Армению.