Պուտինն ինձ ասաց՝ դա հիանալի էր․ Թրամփը Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ պատրաստ է հանդիպել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, եթե վստահ լինի, որ խաղաղության համաձայնագիրը իսկապես հնարավոր է։
Անդրադառնալով իր կատարած դիվանագիտական ​​ջանքերին՝ Թրամփը հիշեցրել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացը՝ ընդգծելով, որ ինքն է հասել այն առաջընթացին, որը անհաջող փորձել էին աշխարհի այլ առաջնորդները։
«Դա շատ դժվար էր։ Պուտինը հեռախոսով ինձ ասաց. «Դա հիանալի էր, քանի որ բոլորը փորձեցին դա անել, և չկարողացան։ Եվ դուք դա արեցիք»», - նշել է Թրամփը։
Ըստ նրա՝ Հարավային Կովկասի օրինակը ցույց է տալիս, որ նույնիսկ ամենաերկարատև հակամարտությունները կարող են լուծվել կողմերի քաղաքական կամքով։
«Ես կարծում էի, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությունն ավելի դժվար կլինի, քան Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև։ Բայց պարզվեց հակառակը», - հավելել է նա։

Президент США Дональд Трамп заявил, что готов встретиться с президентом России Владимиром Путиным, если будет уверен, что заключение мирного соглашения действительно возможно.
Он напомнил о своих дипломатических усилиях, направленных на установление мира между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что именно при его посредничестве удалось достичь прогресса, которого, по его словам, «не смогли добиться другие мировые лидеры».
«Это было очень сложно. Путин позвонил мне и сказал: “Это было блестяще, ведь все пытались это сделать, но не смогли. А ты сделал”», — отметил Трамп.
По его словам, пример Южного Кавказа показывает, что даже самые затяжные конфликты можно урегулировать при наличии политической воли.
«Я думал, что достичь мира между Азербайджаном и Арменией будет сложнее, чем между Россией и Украиной. Но оказалось наоборот», — добавил он.