Լուվրի թանկարժեք իրերի մի մասը տեղափոխվել է Ֆրանսիայի բանկի ստորգետնյա պահեստ
Լուվրի թանկարժեք իրերի հավաքածուից մի մասը տեղափոխվել է Ֆրանսիայի բանկի ստորգետնյա պահեստ։ Այս մասին հաղորդում է ֆրանսիական RTL ռադիոկայանը։
Ֆրանսիայի բանկը գտնվում է Լուվրից ընդամենը 300 մետր հեռավորության վրա։ Նշվում է, որ տեղափոխումը կատարվել է աննկատ, սակայն աննախադեպ անվտանգության միջոցառումների պայմաններում։ Լուվրի զարդերը բանկում կմնան մինչև թանգարանում անվտանգության հետ կապված ստուգման ավարտը։
Պահեստում ժամանակավորապես տեղավորել են Ապոլլոնի պատկերասրահից բերված իրերը, այդ թվում՝ թագավորական նշանները։
Ֆրանսիայի բանկն ունի հսկայական պահեստ 26 մետր խորության վրա, որտեղ պահվում է պետության ոսկու պաշարների շուրջ 90 տոկոսը։ RTL-ի աղբյուրների տվյալներով՝ Լուվրի թանկարժեք իրերի փոխանցումը բացառիկ դեպք է։ Նշվում է նաև, որ բանկի պահեստներում արդեն մի քանի տարի պահվում են Լեոնարդո դա Վինչիի ձեռագրերը, որոնց արժեքը գերազանցում է 600 միլիոն եվրոն։
Լուվրը կողոպտվել էր հոկտեմբերի 19-ին։ Այցելուները տարհանվել էին, թանգարանը մեկ օրով «արտակարգ հանգամանքների» պատճառով փակվել էր։

Part of the Louvre's collection of valuables has been moved to an underground vault at the Bank of France. This was reported by the French radio station RTL.
The Bank of France is located just 300 meters from the Louvre. It is noted that the transfer was carried out discreetly, but under unprecedented security measures. The Louvre jewels will remain in the bank until the completion of a security check at the museum.
Items brought from the Apollo Gallery, including royal insignia, were temporarily placed in the vault.
The Bank of France has a massive vault at a depth of 26 meters, where about 90 percent of the state's gold reserves are stored. According to RTL sources, the transfer of the Louvre's valuables is an exceptional case. It is also noted that the bank's vaults have been storing Leonardo da Vinci's manuscripts, worth more than 600 million euros, for several years.
The Louvre was robbed on October 19. Visitors were evacuated, and the museum was closed for a day due to "emergency circumstances."