ԱՄՆ-ն պատրաստել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների նոր նախագիծ
ԱՄՆ-ը պատրաստել է պատժամիջոցների նոր նախագիծ Ռուսաստանի դեմ և կկիրառի դրանք, եթե Մոսկվան չդադարեցնի հակամարտությունն Ուկրաինայում, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով անանուն ամերիկացի պաշտոնյային և աղբյուրներին։
«ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պատրաստել է լրացուցիչ պատժամիջոցներ, որոնք կարող են կիրառվել Ռուսաստանի տնտեսության կարևորագույն ոլորտների նկատմամբ, եթե ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շարունակի հետաձգել Մոսկվայի ռազմական գործողությունների դադարեցումն Ուկրաինայում։ Լրացուցիչ պատժամիջոցներից մի մասն ուղղված կլինի Ռուսաստանի բանկային ոլորտին և ենթակառուցվածքներին, որոնք օգտագործվում են նավթի առաքումների համար»,- գրում է կայքը։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Թրամփը, հավանաբար, մի քանի շաբաթ կսպասի, որպեսզի գնահատի Ռուսաստանի արձագանքը, երբ չորեքշաբթի հայտարարվեց «Ռոսնեֆտ»-ի և «Լուկօիլ»-ի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումը։ Reuters-ի տվյալներով՝ Թրամփը պատրաստ է աջակցել պատժամիջոցների փաթեթին, սակայն մեծ հավանականությամբ դա չի իրականացնի հոկտեմբերին։
«Նախորդ շաբաթ ուկրաինացի պաշտոնյաներն ԱՄՆ-ին առաջարկել են նոր պատժամիջոցներ: Մասնավորապես՝ առաջարկվել են ռուսական բոլոր բանկերն ամերիկյան գործընկերների միջոցով դոլարային հաշվարկային համակարգից անջատելու միջոցառումներ»,- ասվում է հոդվածում։

The United States has prepared a new draft of sanctions against Russia and will apply them if Moscow does not stop the conflict in Ukraine, Reuters reports, citing an unnamed American official and sources.
“The administration of US President Donald Trump has prepared additional sanctions that could be applied to key sectors of the Russian economy if Russian President Vladimir Putin continues to delay the cessation of Moscow’s military operations in Ukraine. Some of the additional sanctions will target Russia’s banking sector and infrastructure used for oil shipments,” the website writes.
According to the source, Trump is likely to wait several weeks to assess Russia’s reaction when the sanctions on Rosneft and Lukoil were announced on Wednesday. According to Reuters, Trump is ready to support the sanctions package but will most likely not implement them in October.
“Ukrainian officials proposed new sanctions to the United States last week. In particular, measures have been proposed to disconnect all Russian banks from the dollar settlement system through American partners,” the article says.