Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով «Թուրքիայի դարի» շրջանակներում անցկացված հանդիպումների եզրափակիչ միջոցառմանը, հայտարարել է, որ «այսօր, երբ խոսքը վերաբերում է խաղաղությանը, հանգստությանը և կայունությանը, առաջինը, որ գալիս է մտքին, Թուրքիան է»
Նա նշել է, որ այժմ գոյություն ունի Թուրքիա, որի խոսքը հարգանք է վայելում ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում, և որն «արտահանում է հանգստություն և կայունություն»։
Էրդողանի խոսքով՝ «այսօր հնարավոր չէ ստեղծել որևէ միջազգային հավասարակշռություն առանց Թուրքիայի մասնակցության՝ Սիրիայից մինչև Գազա, Պարսից ծոցից մինչև Ռուսաստան-Ուկրաինա հակամարտություն։
«Սկզբում մենք կստեղծենք ահաբեկչությունից ազատ Թուրքիա, ապա նաև տարածաշրջան՝ ազատ ահաբեկչությունից, ինչը կլինի մեր ամենաերկարաժամկետ նվաճումը՝ ապագա սերունդների համար»,- ընդգծել է Թուրքիայի նախագահը։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan, speaking at the closing ceremony of the meetings held within the framework of the “Century of Turkey”, stated that “today, when it comes to peace, tranquility and stability, the first thing that comes to mind is Turkey.”
He noted that now there is a Turkey whose word is respected both in the region and around the world, and which “exports tranquility and stability.”
According to Erdogan, “It is not possible to create any international balance today without Turkey’s participation, from Syria to Gaza, from the Persian Gulf to the Russia-Ukraine conflict.
“First, we will create a Turkey free from terrorism, and then a region free from terrorism, which will be our most long-term achievement for future generations,” the Turkish President emphasized.