Հյուսիսային Կորեան թանգարան է կառուցում Կուրսկի գործողությունների փառքի համար
Հյուսիսային Կորեան Փհենյանում սկսել է Մարտական Սխրագործությունների հուշահամալիր-թանգարանի կառուցումը՝ իր բանակի արտասահմանյան գործողությունները փառաբանելու համար, մասնավորապես Ռուսաստանի Կուրսկի շրջանում:
Ըստ պետական Կորեական կենտրոնական լրատվական գործակալության՝ Կիմ Չեն Ընը մասնակցել է թանգարանի բացման արարողությանը, որը նվիրված է «Հանրապետության զինված ուժերի մարտիկներին, ովքեր փառավոր ռազմական սխրագործություններ և ծառայություններ են կատարել եղբայրական Ռուսաստանի Դաշնության Կուրսկի շրջանն ազատագրելու ռազմական գործողություններում՝ իրենց արյան և կյանքի գնով»:
Հիշեցնենք, որ Փհենյանը 2024 թվականին գաղտնի տեղակայել էր մոտ 10,000-12,000 զինվորական Ռուսաստանում՝ օգնելու Կրեմլի ուժերին վերականգնել ուկրաինական բանակի կողմից գրավված մոտ 1,000 քառակուսի կիլոմետր տարածք:
Վլադիմիր Զելենսկին նախկինում գնահատել էր, որ մոտ 4,000 հյուսիսկորեացի զինվոր զոհվել կամ վիրավորվել է, մինչդեռ ԱՄՆ պաշտոնյաներն ավելի ցածր թիվ են տվել՝ մոտ 1,200:

North Korea is building a museum to commemorate the Battle of Kursk
North Korea has begun construction of a War Memorial Museum in Pyongyang to commemorate its military’s overseas operations, particularly in Russia’s Kursk region.
According to the state-run Korean Central News Agency, Kim Jong-un attended the opening ceremony of the museum, which is dedicated to “the soldiers of the Armed Forces of the Republic who performed glorious military feats and services in the military operations to liberate the Kursk region of the fraternal Russian Federation at the cost of their blood and lives.”
Recall that Pyongyang secretly deployed an estimated 10,000-12,000 troops to Russia in 2024 to help the Kremlin’s forces recapture about 1,000 square kilometers of territory captured by the Ukrainian army.