Եվրամիությունը հետաձգել է որոշում կայացնել, թե արդյոք պետք է օգտագործել Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի սառեցված ակտիվները Ուկրաինային օգնելու համար։ Այս մասին գրում Է Bloomberg-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին ։
Գործակալության տվյալներով՝ դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Բելգիան պահանջել է ավելի լուրջ երաշխիքներ, որ պատասխանատվություն չի կրի ռուսական ակտիվների օգտագործման հետ կապված ռիսկերի համար:
Bloomberg-ի զրուցակիցները պատմել են, որ ԵՄ առաջնորդները Եվրահանձնաժողովին խնդրել են տարբերակներ պատրաստել, որոնք նրանք կարող էին դիտարկել հաջորդ գագաթնաժողովում: Որոշումը նախատեսվում է ընդունել մինչև տարեվերջ։
Ավելի վաղ, գործակալության տվյալներով, ԱՄՆ-ն եվրոպացի գործընկերներին հայտնել էր, որ առայժմ չի միանա Ուկրաինայի համար սառեցված ռուսական ակտիվների հաշվին «ռեպարացիոն վարկ» ստեղծելու նախաձեռնությանը: ԱՄՆ-ն դա բացատրել է համաշխարհային շուկաների կայունության համար մտավախություններով:

The European Union has postponed a decision on whether to use frozen assets of the Russian Central Bank to help Ukraine. Bloomberg writes about this, citing its sources.
According to the agency, this happened after Belgium demanded more serious guarantees that it would not be liable for the risks associated with the use of Russian assets.
Bloomberg's interlocutors said EU leaders have asked the European Commission to prepare options for consideration at the next summit. The decision is expected by the end of the year.
Earlier, according to the agency, the United States informed its European partners that it would not join the initiative to create a "reparation loan" for Ukraine at the expense of frozen Russian assets. The United States explained this by concerns for the stability of global markets.