Բրազիլիայի 79-ամյա նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դա Սիլվան Ջակարտայում ելույթի ժամանակ հայտարարել է, որ մտադրվում է մասնակցել 2026 թվականի նախագահական ընտրություններին՝ հավակնելով նախագահական չորրորդ ժամկետին:
«Շուտով կլարան իմ 80–ամյակը, բայց կարող եք վստահ լինել, որ ունեմ նույն էներգիան, ինչ ունեի 30 տարեկանում: Եվ ես մասնակցելու եմ Բրազիլիայում չորրորդ ժամկետին», - հայտարարել է Լուլան:
Ամերիկյան նախագահ Ջո Բայդենի 2024 թվականին ձախողված նախընտրական արշավը մտահոգություն է առաջացրել որոշ բրազիլացի ընտրողների շրջանում՝ կապված 80-ի մոտ գտնվող Լուլայի նախագահական մրցավազքի հետ։ Սակայն նախագահի կենսագիր Ֆերնանդո Մորաիսը պնդել է, որ Լուլան գերազանց ֆիզիկական մարզավիճակում է և խիստ տարբերվում է Բայդենից:
«Նա Ջո Բայդեն չէ։ Երբեք տեսած չեմ, որ նա հիշողության խնդիր ունենա։ Նա մարդ է, որն ունի զարմանալի ֆիզիկական էներգիա», - ասել է Մորաիսը:
Եթե նա ընտրվի, Լուլան 85 տարեկան կլինի չորրորդ ժամկետի ավարտին և կդառնա միակ դեմոկրատական ճանապարհով ընտրված բրազիլացի նախագահը, ով 16 տարի իշխանության մեջ է եղել:

Brazilian President Luiz Inacio Lula da Silva, 79, announced in a speech in Jakarta that he intends to run for president in 2026, seeking a fourth term.
"I will soon be 80, but you can be sure that I have the same energy as I had when I was 30. And I will run for a fourth term in Brazil," Lula said.
The failed 2024 re-election campaign of US President Joe Biden has raised concerns among some Brazilian voters about Lula, who is in his late 80s, running for president. However, the president's biographer, Fernando Morais, insisted that Lula is in excellent physical shape and is very different from Biden.
"He is not Joe Biden. I have never seen him have memory problems. "He is a man with amazing physical energy," Morais said.
If elected, Lula would be 85 years old at the end of his fourth term and would become the only democratically elected Brazilian president to have served 16 years in office.