Ալիևը Հայաստանին թույլատրել է ցանկացած տարանցում. ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան
Օգոստոսին Վաշինգտոնում ստորագրված համաձայնագիրը աննախադեպ առաջընթաց է։ Այն պատմական է և ստեղծում է մեծ հնարավորություն բոլորի համար։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան Խազար Իբրահիմը՝ Վաշինգտոնում կայացած «ԱՄՆ-ն Հարավային Կովկասում. նոր ռազմավարական հնարավորությունների քարտեզագրում» խորագրով համաժողովում։
Դիվանագետն ասել է, որ Ադրբեջանը կօգտագործի այս հնարավորությունն առավելագույնս և կշարունակի առաջ մղել այն։
«Ադրբեջանի նախագահը Հայաստանին թույլատրել է օգտագործել երկրի տարածքը ցանկացած տեսակի տարանցման համար։ Ես կարծում եմ, որ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանը բարձր է գնահատել դա։ Եվ, հավանաբար, կլինեն որոշակի փոխադարձ գործողություններ այս առումով», - նշել է Խազար Իբրահիմը։
Ըստ նրա՝ այսպիսի քննարկումներ եղել են նաև 90-ական թվականների սկզբին, որը հաջողություն չի ունեցել։
1990-ականների սկզբին մեր քննարկումների ընթացքում մենք փորձում էինք փոխանցել այն ուղերձը, որ եթե մենք միասին գործենք, դա բոլորին օգուտ կբերի։ Բայց դա տեղի չունեցավ։ Միայն հիմա է դա դարձել իրականություն։ Միացյալ Նահանգների և որոշ այլ գործընկերների զգալի աջակցությամբ Ադրբեջանը հաջողությամբ միավորել է երկու երկրները», - եզրափակել է դեսպանը։

Aliyev has allowed Armenia to pass through any transit. Azerbaijani Ambassador to the US
The agreement signed in Washington in August is an unprecedented breakthrough. It is historic and creates an excellent opportunity for everyone. This was stated by the Azerbaijani Ambassador to the United States, Khazar Ibrahim, at the conference "The United States in the South Caucasus: Mapping New Strategic Opportunities" held in Washington.
The diplomat said that Azerbaijan will make the most of this opportunity and will continue to promote it.
"The President of Azerbaijan has allowed Armenia to use the country's territory for any type of transit. I think that the Prime Minister of Armenia, Pashinyan, highly appreciated this. And, probably, there will be some reciprocal actions in this regard," Khazar Ibrahim noted.
According to him, such discussions also took place in the early 90s, which were not successful.
During our discussions in the early 1990s, we conveyed the message that acting together would benefit everyone. But this did not happen. Only now has it become a reality. "With significant support from the United States and some other partners, Azerbaijan has successfully united the two countries," the ambassador concluded.