Մերցն ակնկալում է, որ ԱՄՆ–ն բացառություն կանի «Ռոսնեֆտի» գերմանական ընկերությունների համար
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարել է, որ ակնկալում է «Ռոսնեֆտի՝» Գերմանիայում գտնվող դուստր ձեռնակություններ համար ԱՄՆ-ն բացառություն կանի․ հաղորդում Է Reuters գործակալությունը:
Խոսքը ռուսական Rosneft Deutschland և RN Refining & Marketing ընկերության գերմանական «դուստր» ձեռնարկությունների մասին է, որոնք ղեկավարում է գերմանական պետությունը։
Էկոնոմիկայի և էներգետիկայի նախարարությունից հայտնել են, որ ԱՄՆ պատժամիջոցները չպետք է ազդեն «Ռոսնեֆտի» գերմանական բիզնեսի վրա, քանի որ այն գտնվում է պետական կառավարման ներքո: Միևնույն ժամանակ, Reuters-ի տվյալներով, մի շարք բանկեր արդեն հայտնել են, որ ամերիկյան պատժամիջոցները կարող են խանգարել նրանց գործարքներ կքնել։
Rosneft Deutschland-ին բաժին է ընկնում Գերմանիայում նավթի վերամշակման հզորությունների մոտ 12% - ը: Ընկերությունը բաժնեմաս ունի գերմանական երեք խոշոր նավթավերամշակման գործարաններում՝ PCK Schwedt-ը Շվեդտ քաղաքում, Miro-ն Կարլսրուեում և Bayernoil-ը Ֆոբուրգ Դանուբում:
Հոկտեմբերի 22 - ին ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել «Ռոսնեֆտի», «Լուկօյլի» և նրանց ընկերությունների խմբի դեմ։ Ընդհանուր առմամբ, ցանկում է հայտնվել «Ռոսնեֆտ» - ի 28 տարբեր և «Լուկօյլ»-ի վեց ձեռնարկություն:

Merz expects the US to make an exception for Rosneft's German companies
German Chancellor Friedrich Merz said he expects the US to make an exception for Rosneft's German subsidiaries, Reuters reported.
The companies are Rosneft Deutschland and RN Refining & Marketing, both of which are state-owned.
The German Ministry of Economics and Energy said the US sanctions should not affect Rosneft's German business, as it is state-owned. At the same time, Reuters reports that several banks have already told the US that sanctions could hinder their transactions.
Rosneft Deutschland accounts for about 12% of Germany's oil refining capacity. The company has stakes in three major German refineries: PCK Schwedt in Schwedt, Miro in Karlsruhe, and Bayernoil in Fauburg-Danube.
On October 22, the United States imposed sanctions on Rosneft, Lukoil, and their group of companies. In total, 28 different Rosneft companies and six Lukoil companies were included in the list.