Հնդկաստանը պատրաստ է կտրուկ կրճատել ռուսական նավթի գնումները
Reuters-ը գրում է, որ հնդկական նավթավերամշակման գործարանները պատրաստ են կտրուկ կրճատել ռուսական նավթի ներկրումը: Պատճառը Ռուսաստանի երկու խոշոր արտադրողների նկատմամբ ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցներն են, որոնք ուղղված են Մոսկվայի եկամուտների կրճատմանը՝ Ուկրաինայում նրա պատերազմը ֆինանսավորելու համար:
Ռուսական հում նավթի խոշորագույն հնդկական գնորդ Reliance Industries մասնավոր ընկերությունը, ըստ երկու աղբյուրների, նախատեսում է կրճատել կամ ամբողջությամբ դադարեցնել ռուսական նավթի ներմուծումը:
«Շարունակվում է ռուսական նավթի ներմուծման վերագնահատումը, և Reliance- ը լիովին կհամապատասխանի Հնդկաստանի կառավարության առաջարկություններին», - հայտարարել է Reliance-ի ներկայացուցիչը:
Պարբերականը հայտնում է, որ հնդկական պետական նավթավերամշակման գործարանները նույնպես վերանայում են նավթի առևտրի մասին պայմանագրերը։

India is ready to reduce purchases of Russian oil sharply
Reuters reports that Indian refiners are ready to reduce imports of Russian oil sharply. The reason is new US sanctions on two major Russian producers, aimed at lowering Moscow's revenues to finance its war in Ukraine.
The largest Indian buyer of Russian crude oil, Reliance Industries, a private company, plans to reduce or completely stop imports of Russian oil, according to two sources.
"The reassessment of Russian oil imports is ongoing, and Reliance will fully comply with the recommendations of the Indian government," a Reliance representative said.