Հնդկաստանը պատրաստ է կտրուկ կրճատել ռուսական նավթի գնումները
Reuters-ը գրում է, որ հնդկական նավթավերամշակման գործարանները պատրաստ են կտրուկ կրճատել ռուսական նավթի ներկրումը: Պատճառը Ռուսաստանի երկու խոշոր արտադրողների նկատմամբ ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցներն են, որոնք ուղղված են Մոսկվայի եկամուտների կրճատմանը՝ Ուկրաինայում նրա պատերազմը ֆինանսավորելու համար:
Ռուսական հում նավթի խոշորագույն հնդկական գնորդ Reliance Industries մասնավոր ընկերությունը, ըստ երկու աղբյուրների, նախատեսում է կրճատել կամ ամբողջությամբ դադարեցնել ռուսական նավթի ներմուծումը:
«Շարունակվում է ռուսական նավթի ներմուծման վերագնահատումը, և Reliance- ը լիովին կհամապատասխանի Հնդկաստանի կառավարության առաջարկություններին», - հայտարարել է Reliance-ի ներկայացուցիչը:
Պարբերականը հայտնում է, որ հնդկական պետական նավթավերամշակման գործարանները նույնպես վերանայում են նավթի առևտրի մասին պայմանագրերը։

Индия готова резко сократить закупки российской нефти
Агентство Reuters сообщает, что индийские нефтеперерабатывающие заводы готовы значительно сократить импорт российской нефти. Причиной стали новые санкции США против двух крупнейших российских производителей, направленные на сокращение доходов Москвы, которые используются для финансирования войны в Украине.
Крупнейший индийский покупатель российской сырой нефти — частная компания Reliance Industries, по данным двух источников, планирует уменьшить или полностью прекратить импорт нефти из России.
«Проводится переоценка импорта российской нефти, и Reliance полностью будет следовать рекомендациям правительства Индии», — заявил представитель компании.
Издание отмечает, что индийские государственные нефтеперерабатывающие предприятия также пересматривают свои контракты на торговлю нефтью.