Մոսկվայում ուշադիր հետևում են Գյումրիում տիրող իրավիճակին. Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի ձերբակալությունը՝ ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ պատասխանելով լրատվամիջոցներից մեկի հարցին:
«Մոսկվայում ուշադիր հետևում են Հայաստանի երկրորդ քաղաքում տիրող իրավիճակին: Այնտեղ է գտնվում ռուսական 102-րդ բազան, Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսությունը, «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» մասնաճյուղը։ Քաղաքային իշխանությունները ակտիվորեն զարգացնում են համագործակցությունը Ռուսաստանի Դաշնության տարբեր շրջանների հետ: Այդ թվում հայտնի է «Պատվո բլուր» հուշահամալիրը՝ նվիրված ռուս սպաներին, որոնք զոհվել են ռուս-թուրքական պատերազմների ժամանակ»,- ասել է նա։
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ օգոստոսին ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի կողմից Գյումրիին շնորհվել է «1941-45 թթ. աշխատանքային փառքի քաղաք» պատվավոր կոչումը:
«Մենք, իհարկե, խնամքով ենք վերաբերում ռուս-հայկական հարաբերություններին, միշտ պաշտպանում ենք բոլոր նրանց, ովքեր հանդես են գալիս մեր ժողովուրդների միջև ավանդական սերտ կապերի օգտին։ Իսկ ինչ վերաբերում է քաղաքապետի ձերբակալության գնահատականներին, ապա, անշուշտ, դա Հայաստանի ներքին գործն է։ Միաժամանակ նշում ենք, որ ավելի վաղ Վանաձորի, Բերդի, Գորիսի և այլ համայնքների ղեկավարների նկատմամբ հարուցվել էին քրեական գործեր, մի քանիսին ձերբակալել էին: Մենք հույս ունենք, որ նման դատավարությունները չեն հանգեցնի դատական ​​համակարգի և ժողովրդի միջև կապի խզման և դրա նկատմամբ վստահության անկման, ինչպես վերջերս հայտարարեց ՀՀ վարչապետը: Նա այս մասին խոսել է «Հայկական ժողովրդավարության ֆորումում», - ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով, այս բոլոր հարցերն ավելի արդիական են՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանը մտնում է նոր ընտրական փուլ՝ 2026 թվականի հունիսին նախատեսված են հերթական խորհրդարանական ընտրությունները։

Официальный представитель МИД России Мария Захарова прокомментировала арест мэра Гюмри Вардана Гукасяна, отвечая на вопрос одного из СМИ во время еженедельного брифинга.
«В Москве внимательно следят за ситуацией, складывающейся во втором по величине городе Армении. Там расположены российская 102-я военная база, генеральное консульство России и представительство "Россотрудничества". Городские власти активно развивают сотрудничество с различными регионами Российской Федерации. В Гюмри также находится мемориальный комплекс "Холм Чести", посвящённый русским офицерам, погибшим в русско-турецких войнах», — сказала она.
Захарова обратила внимание на то, что в августе Советом глав государств СНГ Гюмри было присвоено почётное звание «Город трудовой славы 1941–45 гг.».
«Мы, безусловно, бережно относимся к российско-армянским отношениям и всегда поддерживаем всех, кто выступает за традиционно тесные связи между нашими народами. Что касается оценки ареста мэра, то это, безусловно, внутреннее дело Армении. Вместе с тем отметим, что ранее уголовные дела возбуждались против глав Ванадзора, Берда, Гориса и других общин, некоторых из них арестовывали. Мы надеемся, что подобные судебные процессы не приведут к разрыву связи между судебной системой и народом и не подорвут доверие к ней, как недавно отметил премьер-министр Армении. Он говорил об этом на "Форуме армянской демократии"», — отметила Захарова.
По её словам, все эти вопросы становятся особенно актуальными, учитывая, что Армения вступает в новый избирательный цикл — очередные парламентские выборы запланированы на июнь 2026 года.