Թրամփի որոշումները Ռուսաստանի դեմ պատերազմի ակտ են. Մեդվեդև
Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը կրկին կոշտ է արձագանքել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարություններին.
«Թրամփի կողմից Բուդապեշտի գագաթնաժողովի չեղարկումից, Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելուց հետո կա՞ն դեռ պատրանքներ ունեցողներ։ ԱՄՆ-ն մեր հակառակորդն է, իսկ նրա շատախոս «խաղաղարարն» այժմ լիարժեք կանգնել է Ռուսաստանի հետ պատերազմի ուղու վրա։ Այո, նա միշտ չէ, որ ակտիվորեն կռվում է բանդերական Կիևի կողմից, բայց սա այժմ նրա հակամարտությունն է, այլ ոչ թե մարազմատիկ Բայդենի։ Իհարկե, կասեն, որ այլ կերպ չէր կարող, նրան ճնշում էին Կոնգրեսում և այլն։ Սա չի փոխում գլխավոր կետը. կայացված որոշումները պատերազմի ակտ են Ռուսաստանի դեմ։ Եվ հիմա Թրամփը լիովին դաշնակցել է խելագար Եվրոպայի հետ»,- ընդգծել է նա։
Մեդվեդևի խոսքով՝ Թրամփի հայտարարությունները ունեն նաև դրական կողմեր․ «Կարելի է հենց մարտի դաշտում հաղթել Ուկրաինային և հարվածել երկրին ամենատարբեր զենքերով, խնդիրը լուծելով՝ առանց սեղանի շուրջ նստելու»։

Решения Трампа — акт войны против России. Медведев
Зампредседателя Совета Безопасности РФ Дмитрий Медведев вновь резко отреагировал на заявления президента США Дональда Трампа.
«После того как Трамп отменил будапештский саммит и ввёл новые санкции против России — есть ли ещё те, кто питают иллюзии? США — наш противник, а его многословный «миротворец» теперь полностью встал на путь войны с Россией. Да, он не всегда активно воевал против бандеровского Киева, но теперь это его конфликт, а не маразматичного Байдена. Конечно, скажут, что иначе нельзя было, на него давили в Конгрессе и т.п. Это не меняет главного: принятые решения — акт войны против России. И сейчас Трамп полностью объединился с помешанной Европой», — подчеркнул он.
По словам Медведева, в высказываниях Трампа есть и положительная сторона: «Можно прямо на поле боя победить Украину и нанести стране удары самыми разными видами оружия, решив проблему без переговоров за столом».