Եվրոպական երկրները Ուկրաինայի հետ մշակում են հրադադարի նոր առաջարկ
Եվրոպական երկրները Ուկրաինայի հետ համատեղ մշակում են հրադադարի նոր առաջարկ՝ հիմնված ներկայիս մարտական գծերի վրա. հայտնում է Reuters-ը։ Առաջարկը հիմնականում ներառում է արդեն քննարկվող գաղափարներ՝ ընդգծելով ԱՄՆ-ի կենտրոնական դերի պահպանման անհրաժեշտությունը։
Եվրոպացի դիվանագետը Reuters-ին հայտնել է, որ առաջարկը ներառում է խաղաղության խորհրդի ստեղծում, այն կղեկավարի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և կվերահսկի առաջարկվող ծրագրի իրականացումը։ «Սա ազգային անվտանգության խորհրդատուների ջանք է՝ ԱՄՆ-ին ներգրավված պահելու համար»,- ասել է դիվանագետը։
Երեքշաբթի օրը եվրոպական առաջնորդները Վաշինգտոնին կոչ են արել պնդել Ուկրաինայում անհապաղ հրադադարի պահանջը՝ ներկայիս մարտական գծերը որպես հետագա բանակցությունների հիմք ընդունելու պայմանով։
Ուկրաինայի դաշնակից 35 երկրի ներկայացուցիչներ ուրբաթ օրը Լոնդոնում կհանդիպեն՝  քննարկելու Կիևին երկարաժամկետ աջակցություն տրամադրելու հարցը։ Նաև հավանական է, որ առաջիկա շաբաթներին Թրամփը հանդիպի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Նաև նշվում է, որ խորհրդի գաղափարը հիմնված է Գազայի հատվածի համար ԱՄՆ-ի առաջարկած 20 կետանոց ծրագրի վրա։
Հաշվի առնելով, որ երկու կողմերն էլ համաձայնեն հրադադարին, նրանք կսկսեն բանակցություններ տարածքների վերաբերյալ, սակայն Ռուսաստանի կողմից գրավված տարածքները չեն ճանաչվի որպես ռուսական, ասել է ավագ դիվանագետը։
«Այս ջանքերը մենք փորձել ենք նաև մայիսին և օգոստոսին։ Սակայն Ռուսաստանը դիրքորոշումը փոխելու որևէ նշան ցույց չի տալիս»,- ասել է Reuters-ի աղբյուրը։ Հարցին, թե արդյոք սա հին կետերի նոր տարբերակն է, դիվանագետը պատասխանել է. «Ինչ-որ առումով՝ այո, բայց որոշ նոր տարրերով»։

European countries are working with Ukraine on a new ceasefire proposal based on the current battle lines, Reuters reported. The proposal broadly builds on ideas already under discussion, emphasizing the need to maintain the United States' central role.
A European diplomat told Reuters that the proposal includes the creation of a peace council, to be chaired by US President Donald Trump and overseeing the implementation of the plan. "This is an effort by national security advisers to keep the United States involved," the diplomat said.
European leaders on Tuesday urged Washington to insist on an immediate ceasefire in Ukraine, on the condition that the current battle lines be accepted as the basis for further negotiations.
Representatives from 35 countries supporting Ukraine will meet in London on Friday to discuss providing long-term support to Kyiv. Trump is also likely to meet with Russian President Vladimir Putin in the coming weeks.
It is also noted that the council's idea is based on the 20-point plan proposed by the United States for the Gaza Strip.
Assuming both sides agree to a ceasefire, they will begin negotiations on the territories, but the territories occupied by Russia will not be recognized as Russian, the senior diplomat said.
"We tried this effort in May and August. But Russia shows no sign of changing its position," the source told Reuters. Asked whether this was a new version of the old points, the diplomat replied: "In some ways, yes, but with some new elements."